Home Domácí Přídavky na děti by se měly zvýšit o 200 korun

Přídavky na děti by se měly zvýšit o 200 korun

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Od ledna by se měly zvýšit přídavky na dítě o 200 korun. Nově by se tak měly pohybovat v rozmezí od 830 do 1580 korun měsíčně. Počítá s tím novela zákona o státní sociální podpoře z dílny ministerstva práce a sociálních věcí, kterou dnes podpořila vláda.

Na přídavky na děti mají nárok domácnosti s čistým příjmem do 3,4násobku životního minima. Podle věku dítěte pobírají nyní 630, 770 či 880 korun měsíčně. V rodinách, kde aspoň jeden z rodičů pracuje, studuje, je na rodičovské či má důchod, je dávka o 500 korun vyšší. Činí nyní tedy 1130, 1270 či 1380 korun měsíčně.

Zvýšení přídavků souvisí podle předsedy vlády Petra Fialy (ODS) s rychle rostoucími životními náklady. »Ty souvisí s nárůstem cen energií i s inflací,« řekl premiér po jednání vlády novinářům.

Ministerstvo práce chystá také nařízení, kterým plánuje zvýšit od ledna životní a existenční minimum, čímž vznikne nárok na přídavky na dítě či další dávky většímu okruhu příjemců.

Spolu s návrhem na zvýšení přídavků posílá vláda Sněmovně v novele o státní sociální podpoře návrh na srovnání podmínek příspěvku na bydlení. Ty by se podle kabinetu měly sjednotit pro obyvatele hlavního města Prahy a pro obyvatele ostatních obcí. Dosud tvoří v Praze 35 procent a v ostatních obcích 30 procent rozhodných příjmů osoby či rodiny. Nově by to mělo být 30 procent pro všechny obce.

Novela zákona o životním a existenčním minimu, podaná souběžně, navrhuje provést některé úpravy započitatelných příjmů obdobně, jako jsou upraveny v systému státní sociální podpory. »Navrhuje se, aby se za příjem nepovažoval celoročně příjem ze závislé činnosti nezaopatřeného dítěte a za období červenec a srpen příjem nezaopatřeného dítěte ze samostatné výdělečné činnosti. Aby zejména ve vyloučených lokalitách nedocházelo k předčasnému ukončování studia dětí z důvodu snížení dávek pomoci v hmotné nouzi proto, že nezaopatřené dítě získá příjem z praktického vyučování a praktické přípravy, navrhuje se rovněž nezapočítávat tyto příjmy,« uvádějí autoři novely.

Měsíční náklady na příspěvek na bydlení odhaduje ministerstvo práce pro příští rok na 1,11 miliardy korun, z toho 923 milionů korun představují náklady pro stávající příjemce a na 189 milionů korun jsou odhadovány náklady pro nové příjemce příspěvku na bydlení. Roční náklady odhaduje resort na zhruba 13,3 miliardy korun. Dopady navýšení přídavku na dítě vyčíslilo ministerstvo na zhruba 666 milionů korun navíc za rok.

Protože změny mají platit už od ledna, Sněmovna by podle schváleného návrhu měla projednat návrh zákona ve zkráceném jednání ve stavu legislativní nouze.

(jad, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here