KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Ministerstvo zatím obdrželo přihlášku do prezidentské volby od osmi kandidátů, mezi nimiž je senátor Marek Hilšer, bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. Některé z podaných kandidátních listin však podle Hany Malé z odboru tisku ministerstva vnitra zjevně nesplňují předepsané povinnosti. Termín na podání kandidatury je do 8. listopadu.

»Ministerstvo vnitra obdrželo osm kandidátních listin, přičemž některé z nich zjevně nesplňují všechny náležitosti, což bude procesně řešeno v rámci registračního řízení,« uvedla. Ministerstvo podle ní může jmenovitě potvrdit osoby, které se k úmyslu kandidovat veřejně přihlásily. »Z tohoto okruhu evidujeme podanou kandidátní listinu kandidátky Denisy Rohanové a kandidátů Jaroslava Bašty, Tomáše Zimy a Marka Hilšera,« dodala.

Mluvčí SPD Barbora Šťastná potvrdila, že Baštova kandidátní listina byla podána 5. října. Podepsalo se pod ní 20 poslanců SPD. Podání kandidatury potvrdil i Hilšer. Již dříve avizoval, že pokud nestihne sesbírat potřebných 50 000 podpisů občanů, osloví s žádostí o podporu senátorské kolegy. Rohanová již v únoru avizovala, že má k dispozici podpisy 20 poslanců z minulé Poslanecké sněmovny. Je přesvědčena o tom, že tak splnila zákonné požadavky pro účast ve volbách.

Mezi favority voleb patří generál Petr Pavel, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, jehož kandidaturu dnes potvrdilo předsednictvo ANO. Zájem o účast ve volbách projevili i odborový předák Josef Středula, senátor Pavel Fischer, podnikatelé Karel Janeček, Karel Diviš a Tomáš Březina nebo bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková. Ta dnes na svém webu uvedla, že do voleb půjde pouze v případě, že nasbírá 100 000 podpisů pod petiční archy. V současné době jich má asi 65 000 a týden před registrací je tak podle ní málo pravděpodobné, aby plánované mety dosáhla.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here