Home Domácí Případ Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy odložen

Případ Hamáčkovy neuskutečněné cesty do Moskvy odložen

ILUSTRAČNÍ FOTO - iportaL24

Policie odložila kauzu neuskutečněné cesty do Moskvy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Informaci České televize potvrdil ČTK mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle policie zanikla trestní odpovědnost, protože Hamáček od dalšího jednání dobrovolně upustil.

Podnětem k prověřování byla informace serveru Seznam Zprávy, podle které chtěl Hamáček odcestovat loni v dubnu do Moskvy, aby tam získal vakcíny proti covidu-19 výměnou za informace o vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014. Krátce před chystanou cestou tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) a Hamáček zveřejnili, že za výbuchy byli podle českých bezpečnostních složek příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU.

Ibehej poukázal na paragraf trestního zákoníku, podle kterého trestní odpovědnost zaniká, »jestliže pachatel dobrovolně upustil od dalšího jednání směřujícího k spáchání zvlášť závažného zločinu a odstranil nebezpečí, které vzniklo zájmu chráněnému trestním zákonem z podniknuté přípravy«.

Hamáček tvrzení o výměně informací o výbuších za vakcíny opakovaně popřel, v minulosti uvedl, že v žádném okamžiku se neplánoval »jakýkoliv výměnný obchod s Ruskem«. Na server Seznam Zprávy podal žalobu, kterou Obvodní soud pro Prahu na konci května nepravomocně zamítl.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here