Home Domácí Přísaha: Odmítáme rušení rodných čísel za 56 miliard!

Přísaha: Odmítáme rušení rodných čísel za 56 miliard!

Jak již iportaL24.cz informoval, ministr pro místní rozvoj a digitalizaci Ivan Bartoš odmítl analýzu, podle které plánované rušení rodných čísel přijde stát a soukromý sektor na 56 miliard. Ministr tvrdí, že se rodná čísla rušit nebudou, pouze se bude jejich používání utlumovat. Hnutí Přísaha se v tiskové zprávě, kterou má iportaL24.cz k dispozici, pozastavuje nad tím, že šéf Pirátů neřekl, na kolik toto »utlumování« přijde. »Rušení rodných čísel odmítáme, je to nesmysl,« kontruje předseda Přísahy Robert Šlachta.

Z analýzy společnosti Grant Thornton a advokátní kanceláře Rowan Legal vyplývá, že přechod od rodných čísel k takzvaným bezvýznamovým identifikátorům by stál 56 miliard korun. Podle studie by změna IT systémů stála veřejnou správu 14,8 miliardy korun a soukromý sektor dokonce 41,4 miliardy korun.

Suma sumárum 56 miliard korun. A proč? »Protože Piráti chtějí zrušit rodná čísla. Tedy oni říkají ‚přestat používat‘. Chtějí přestat používat systém, který funguje léta, každý mu rozumí, je přehledný a používají ho všechny státní instituce. Místo toho vznikne chaos náhodných identifikátorů. A jaký je důvod? To samozřejmě nikdo z vlády nevysvětlil!« uvedl předseda Přísahy.

Ministr Bartoš sice výše uvedená čísla zpochybnil a označil je za »hrubě a záměrně zkreslená«, ovšem nedokázal posléze říct, na kolik by utlumování používání rodných čísel přišlo. »Místo toho, aby ministr Bartoš vystoupil a řekl, kde stát lidem tou jeho digitalizací pomůže, uleví, urychlí a zlevní, tak tu zas máme další drahou změnu, která lidem život akorát zkomplikuje: Budeme mít BankID, eWallet, eDokladovku, eObčanku, BSI, SIFO, AIFO, KIFO a kdovíco ještě,« zdůraznil Šlachta s tím, že občané se budou v různých aplikacích ztrácet a zmatkovat.

I proto hnutí Přísaha podporuje odložení nesmyslného rušení rodných čísel na rok 2028, o kterém by měla vláda jednat tento týden. Podle Šlachty by se přitom měla vláda spíš soustředit na zlepšení zabezpečení kybernetické komunikace než na rušení systému, který dlouhá léta funguje.

(pk)

FOTO – praha6.cz a archiv Přísaha

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here