Home Domácí Přísaha: Spanilá jízda vlády pokračuje, ušetří na rodinách, zato ministrům neubere

Přísaha: Spanilá jízda vlády pokračuje, ušetří na rodinách, zato ministrům neubere

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Ani jediné ministerstvo, ani jediný politický náměstek. Vládní balíček, který má ozdravit veřejné finance, je zcela evidentně namířený proti řadovým zaměstnancům, malým a středním podnikatelům, rodinám s dětmi a důchodcům. Vláda Petra Fialy opakovaně potvrdila, že na sobě a na svých komplicích šetřit rozhodně nebude. Její návrhy jsou ve skutečnosti proinflační a za svou bezradnost a neschopnost opět trestá své občany. Uvádí se to v tiskové zprávě hnutíísaha, jež chaotické kroky kabinetu sleduje a kromě kritiky předkládá i konkrétní návrhy.

»Přesně tak jsem to očekával,« reagoval dnes na čtvrteční zveřejnění konsolidačního balíčku vlády předseda hnutí Robert Šlachta a dodal: »Na svoje platy a na svoje lidi, kteří se přiživují na přebujelém úřednickém aparátu si vláda nesáhla v minulosti ani teď. Místo toho se nestydí zrušit školkovné, snižovat důchody, zdražit dálniční známky a mlžit okolo snižování dotací….«

Dalším nepromyšleným a škodlivým krokem je podle Šlachty rozhodnutí o zvýšení odvodů OSVČ. »Vždyť na živnostníky nikdo nedoplácí. Podle mne není pravda, že kvůli nízkým důchodům živnostníci hromadně upadají do systému sociálních podpor. To jsou účelově vykonstruované výmysly,« je přesvědčený šéf hnutí Přísaha.

Podrazem na lidi je dle něj i zvýšení daně z nemovitostí na dvojnásobek. »Ty peníze totiž nezůstanou v obcích. Část peněz shrábne stát pro sebe!« upozornil Šlachta a připojil: »Argument ministra Stanjury, že i po zvýšení sazby zůstane přínos daně z nemovitosti do státního rozpočtu, ve srovnání s ostatními zeměmi, hluboko pod průměrem, neobstojí. A pozor! I když se vláda tváří, že nezvyšuje daně, není to pravda. Léky, vodné, stočné a teplo ministři přesunuli z původních deseti na 12 %. Jinými slovy – prostě to zdraží.«

Samostatnou kapitolou jsou pak ceny potravin. Po jejich zlevnění volá hnutí Přísaha již od posledních sněmovních voleb. Vláda teď sice navrhuje přesunout potraviny do nižší skupiny DPH, jenže tento návrh má své velké ALE: »V současné situaci je navrhovaných 12 % DPH u potravin pořád moc vysoké,« nesouhlasí s vládním plánem Šlachta a znovu opakuje návrh Přísahy: »My navrhujeme zdanění ve výši 5 %, což lze částečně kompenzovat zvýšením základní sazby na 22 %. K tomu bych ještě doplnil, že ve většině evropských zemí se DPH u potravin pohybuje v rozmezí 5 až 7 %.«

S chaotickým rozhodováním vlády souvisí i fakt, že nemá vypracovaný kontrolní systém vůči obchodníkům. »Kdo si došlápne na obchodníky, aby si nenechávali peníze v maržích, ale aby skutečně potraviny zlevňovali?« táže se Šlachta. »Přísaha to ve svém návrhu měla. Kontrolní mechanismy směrem k prodejcům jsou mimořádné důležité. Pokud tento aspekt vláda podceňuje, zaviní to, že se poskládáme na tučné zisky zahraničních obchodních řetězců, které navíc díky šikovné daňové optimalizaci vytáhnou peníze ven z České republiky,« řekl Šlachta, který tím naráží na skutečnost, že se současná vláda absolutně nezaměřuje na oblasti ekonomiky, ve kterých se dají vybrat v náš prospěch miliardy. »Kdyby obrátili ministři pozornost vůči tzv. šedé ekonomice, vyvádění dividend do ciziny a zmíněným daňovým optimalizacím, nemuseli vybírat stokoruny od lidí. Náš návrh je zvýšit daně z dividend a posílit Celní správu a Finanční analytický úřad s cílem, aby se tyto orgány zaměřily na fiktivní vyvádění zisků nadnárodních společností a na kontrolu transmisních účtů,« doplnil předseda Přísahy.

Hnutí Přísaha je dále toho názoru, že vysoké schodky ve státním rozpočtu nelze kompenzovat jen zvyšováním daní.  Razantní škrty se musí podle Přísahy v prvé řadě udělat na všech ministerstvech: »15 % z provozních výdajů. OKAMŽITĚ,« uvádí se v tiskové zprávě.

(pk)

4 KOMENTÁŘE

 1. Vím, kde by se dalo ušetřit. ZRUŠIT SENÁT, ZRUŠIT STÁTNÍ PŘÍSPĚVKY POLITICKÝM STRANÁM, ZRUŠIT VOJENSKÝ SPONZORINK UKRAJINY, ZRUŠIT IMUNITU POLITIKŮ A POSLANCŮ A UČINIT JE VEŘEJNĚ KONTROLOVATELNÝMI REFERENDEM, ODVOLATELNÝMI A TRESTNĚ ODPOVĚDNÝMI. To by se miliardy valily. To ale ta smečka zlodějů nikdy sama neudělá a my se necháme donekonečna oblbovat jejich hloupými žvásty až do hořkého konce.

 2. — vodné, stočné a teplo ministři přesunuli z původních 10 na 12 %.«
  Tyhle vyjmenované věci platíme jen my, domorodci. Lépe tuto daň snížit na 5 %.
  Kdežto potraviny nakupují snadno i cizinci. Takže jejich daň kdyby zůstala stejná, a neklesala…
  Tuším, že obchody samy rozhodnou, jak zlevní. Nebo je na to zákon, jak mají postupovat při snížení daně?

 3. Všechno co Šlachta říká lidé vědí už dávno. Kdy přestane jalové žvanění všelijakých politických uskupení a hnutí a budou generální stávky, jak po tom volají komunisté a KSČM, aby se spojily protivládní politické síly?
  Hnutí PRO se například nechce s komunisty bavit, jako ČSSD se svým Bohumínským usnesením.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here