Průmyslový internet: Čína vydává index pro hodnocení digitalizace

  Li Yizhong na konferenci Global Industrial Internet Conference (GIIC) v okrese Wuzhen ve východočínské provincii Zhejiang FOTO - CGTN

  Čína zveřejnila nový index pro hodnocení úrovně digitalizace svých průmyslových odvětví ve snaze podpořit rozvoj průmyslového internetu. Index vytvořený Čínskou federací průmyslové ekonomiky (CFIE) a Čínským centrem pro rozvoj informačního průmyslu (CCID) hodnotí digitalizaci podniků, průmyslových odvětví a regionů »vícevrstevným a systematickým« způsobem.

  »Hledáme vědecký způsob, jak podniky provést digitalizací,« řekl Yao Lei, zástupce CCID. Průmyslový internet, někdy nazývaný internet 4.0, označuje hlubší spojení průmyslu a síťových technologií, zejména internetu věcí, který propojuje obrovské množství zařízení v síti s cílem dosáhnout lepší koordinace a produktivity.

  Čína je jedním z nejaktivnějších průzkumníků průmyslového internetu a je jedinou zemí na světě, která získala všechny průmyslové kategorie uvedené v průmyslové klasifikaci OSN.

  Průmyslový internet je však stále novým konceptem a k posouzení jeho potenciálních přínosů je zapotřebí dalšího výzkumu. »Statistiky, které máme nyní k dispozici, plně nepopisují realitu,« řekl Li Yizhong, šéf CFIE, bývalý čínský ministr průmyslu a informačních technologií. »Potřebujeme lepší nástroje k pochopení situace,« dodal.

  Li také uvedl, že lidé v průmyslu už mají »plné zuby« vágních termínů, které vymýšlejí internetoví vývojáři, a vyzval všechny účastníky průmyslového internetu, aby se »začali chovat reálně«.

  Liho názory podpořil i Li Peigen, člen Čínské akademie inženýrství. »Musíme aktualizovat naše myšlení a dívat se na průmysl z lepšího úhlu,« řekl Li.

  (pr)