Home Domácí První kolo prezidentských voleb skončilo, začíná sčítání hlasů

První kolo prezidentských voleb skončilo, začíná sčítání hlasů

FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

Hlasování v prvním kole letošních prezidentských voleb dnes ve 14.00 skončilo. Vzhledem k výsledkům předchozích průzkumů je pravděpodobné, že podobně jako v minulých volbách nyní pouze určili dva finalisty, kteří souboj o místo na Hradě dokončí za dva týdny.

Účast se pohybovala v krajích nejčastěji od 50 do 75 procent.

Nejúspěšnějšími měli být podle sázkových kurzů generál Petr Pavel a expremiér Andrej Babiš (ANO). K favoritům patřila podle průzkumů také bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, která by mohla dosáhnout dvouciferného výsledku. O čtvrtou příčku podle průzkumů bojoval poslanec SPD Jaroslav Bašta se senátory Pavlem Fischerem (nezávislý) a Markem Hilšerem z klubu Starostů.

Odpověď na otázku, nakolik se předvolební prognózy naplnily, poskytnou nadcházející hodiny sčítání výsledků voleb. Český statistický úřad předpokládá, že konečné výsledky bude moci zveřejnit do dnešního večera. Záležet bude hlavně na rychlosti sčítání hlasů volebními komisemi.

Oficiální podobu získají výsledky až vyhlášením ve Sbírce zákonů po pondělním projednání Státní volební komisí. Na možnost zpochybnění průběhu prvního kola si případní stěžovatelé budou muset počkat až na konec ledna, pokud nový prezident vzejde až z volebního finále.

(jb, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here