První letošní tornádo v Česku se objevilo na Blanensku

AKTUALIZOVÁNO

V okolí Letovic na Blanensku se v pátek navečer při přechodu bouřkové oblačnosti objevilo slabé tornádo. Uvedl to dnes na Twitteru Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), šlo podle něj o první letošní tornádo v Česku. Že vzdušný vír dosedl na zem, potvrdila podle ústavu nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA). Hlášené nejsou žádné škody, řekl ČTK starosta Letovic Petr Novotný (TOP 09). Hasiči likvidovali v okolí na třech místech stromy popadané přes silnici, řekl ČTK jejich mluvčí Petr Příkaský. Podle serveru iDnes.cz se podobný jev objevil v pátek po bouřce také na Prostějovsku. Ani tam zřejmě nezpůsobil škody.

»Zpočátku panovala nejistota, zda způsobené škody byly z tornáda, nebo z postupující squall line (bouřkové linie, pozn. red.). Nutné vizuální potvrzení, že vír dosedl na zem a jednalo se o tornádo, provedli lidé z CTRA,« sdělil ČHMÚ.

Lidé sdíleli na internetu několik fotografií a videí tohoto meteorologického jevu na Blanensku. »Je na nich vidět tromba pod bouřkovými oblaky a slabá rotace. Je těžké zjistit, zda se v krajině objevily i nějaké škody způsobené právě tímto případným tornádem. Zároveň se vyskytovaly škody způsobené silnějšími nárazy větru,« řekl ČTK Peter Hruška z brněnské pobočky ČHMÚ. Původně tak meteorologové hovořili pouze o trombě, ne o tornádu. »Kdyby náhodou měla nějaký kontakt se zemí, tak to bylo jen na chvíli v lese a bylo by to jen velmi slabé tornádo,« doplnil Hruška před potvrzením tornáda.

Na sociálních sítích se objevila videa zachycující podobný jev v pátek také u Horního Štěpánova na Prostějovsku. »Na záběrech byla vidět nálevka, ale jestli to byla tromba a nedotklo se to země, nebo to bylo tornádo… to řekne jen terénní průzkumník,« řekl serveru iDnes.cz Martin Tomáš z ČHMÚ. Ať už to tornádo bylo, či nikoliv, nebudou podle Tomáše na místě nijak výrazné škody.

Bouřky se v pátek vyskytly ve více částech republiky, postupovaly od západu k východu a v této roční době jsou spíše vzácností. Vzdušné víry v podobě tromby nepáchají škody na rozdíl od tornáda. Lidé si těchto jevů všímají intenzivněji především po ničivém červnovém tornádu z roku 2021, které se prohnalo částí Břeclavska a Hodonínska. Tornádo o rychlosti přes 300 kilometrů za hodinu za sebou tehdy nechalo devastující škody na majetku a šest obětí na životech.

(mac, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy