První tělesně postižený kandidát na prezidenta nasbíral již 25 tisíc podpisů

Již 25 tisíc podpisů nasbíral tým Jiřího Kotába, prvního tělesně postiženého kandidáta na prezidenta nejen v historii ČR, ale i celé Evropy. Aby se mohl soukromý ombudsman z Moravskoslezského kraje ucházet o nejvyšší ústavní funkci, potřebuje jich přesně dvojnásobek. Nominaci prostřednictvím parlamentu Kotáb odmítá, důvěra řadových občanů je pro něj více.

Jak sám Jiří Kotáb říká, chce ukázat, že handicap – ať už jakýkoli – nic neznamená, když máte svůj cíl a sen. Chce motivovat zdravotně postižené, aby se nebáli a ukázali svou morální a duchovní sílu.

»Proto jsem přijal nabídku kandidovat. Do voleb vstupuji jako občanský kandidát. Z toho důvodu jsem se ani nepokoušel získat podporu jakékoliv politické strany a soustředím se na sbírání podpisů od občanů. Nyní jich mám více než 25 000. Moc si vážím toho, že mou kandidaturu na prezidenta České republiky momentálně podpořilo takové množství spoluobčanů, což je pro mě zásadní věc a moc za ni všem děkuji. Myslím si, že každý kandidát na prezidenta by měl jít cestou podpory občanů. A ne žádat u poslanců a senátorů. Lidé potřebují vidět, že jejich kandidát je člověkem na svém místě a komunikuje s nimi. Což u některých kandidátů postrádám,« řekl pro iportaL24.cz Kotáb.

Zakládá si na tom, že za sebou nemá žádnou mediální či PR agenturu. »Finanční požadavky drtivé většiny těchto agentur jsou přemrštěné. Můj názor je, že cítí snadný výdělek, a nejde jim o dobrou věc. Navíc nejsem milionář ani nemám sponzora, který mi vše zafinancuje. Zajímalo by mě, jak by vedli kampaně ostatní kandidáti, kdyby si vše měli platit sami. Vše, co v mé kampani děláme, je na bázi dobrovolníků a nesmírně si vážím pomoci od lidí, kteří to dělají úplně z jiných důvodů, než že si chtějí slušně vydělat. Já vždy tvrdím, že peníze žádnou kampaň nikdy nevyhrály a nevyhrají,« dodal Kotáb.

Prezidentské volby, historicky třetí s přímou volbou občanů, se uskuteční v lednu příštího roku. Podmínkou účasti ve volbách jsou podpisy minimálně dvaceti poslanců, deseti senátorů, nebo 50 000 občanů, kandidátovi musí být v den hlasování nejméně 40 let.

V přímé volbě je prezidentem zvolen kandidát, který obdržel nadpoloviční většinu platných hlasů oprávněných voličů. Pokud se tak nestane, koná se za 14 dnů druhé kolo volby, do něhož postupují dva nejúspěšnější kandidáti z prvního kola.

Současné hlavě státu Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2023, znovu už kandidovat nemůže. Do klání o Hrad se chystají mj. europoslanec SPD Hynek Blaško, podnikatel Tomáš Březina, senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer, ekonomka Danuše Nerudová, generál ve výslužbě Petr Pavel, publicista Josef Skála, předseda odborových svazů Josef Středula, bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková či bývalý rektor Karlovy univerzity Tomáš Zima. Jeden z největších favoritů volby, soudě dle kurzů sázkových kanceláří, expremiér Andrej Babiš zatím kandidaturu zvažuje a hodlá své rozhodnutí oznámit až na podzim.

(pk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy