Home Domácí Rakousko zůstane neutrální

Rakousko zůstane neutrální

Předseda české vlády Petr Fiala (vlevo) a rakouský kancléř Karl Nehammer se setkali 17. května 2022 v Kramářově vile. FOTO - ČTK/Michaela Říhová

Rakousko má jinou pozici než Finsko a Švédsko. Bylo, je a bude neutrální. Vstup země do Severoatlantické aliance (NATO) není na stole, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání s premiérem Petrem Fialou (ODS) v Praze rakouský kancléř Karl Nehammer.

Švédsko a Finsko se v nejbližších dnech chystají podat žádost o členství v NATO. Jediným státem, který v alianci zatím vyjádřil proti jejich členství výhrady, bylo Turecko. Ankara by jako člen NATO mohla vstup severských zemí vetovat.

Rakousko členem aliance není a podle Nehammera se na tom ani nic nezmění. »Máme jinou historii než Finsko a Švédsko. Rakousko bylo, je a bude neutrální, máme vojenskou neutralitu,« uvedl. Podle Nehammera země ale jakožto člen Evropské unie projevuje solidaritu s Ukrajinou, podporuje sankce vůči Rusku a umožňuje dodávky zbraní na Ukrajinu. Pozice skandinávských zemí je jiná i proto, že Finsko například sdílí s Ruskem asi 1300 kilometrů dlouhou hranici.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here