Redl je na svobodě, zaplatil kauci

Podnikatel Michal Redl obviněný v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP) byl propuštěn z vazby, uvedl dnes server Seznam Zprávy. Uplynula tříměsíční lhůta, pro kterou mohl být ve vazební věznici kvůli ovlivňování svědků. Kvůli obavě z možného útěku složil podle serveru kauci.

Na svobodu se již dříve dostali i vazebně stíhaní bývalý náměstek pražského primátora za STAN Petr Hlubuček a podnikatel Zakaría Nemrah.

V kauze je obviněna víc než desítka lidí. Policisté tvrdí, že organizovaná skupina systematicky obsadila klíčové pozice v dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat různá výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky.

Duševní stav se zlepšil

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podle Seznam zprávy kvůli Redlovi také zaslal žalobcům podnět, aby pokračovali v přerušeném stíhání Redla v případu půlmiliardového úniku firmy M5. Jeho stíhání bylo v roce 2007 zastaveno kvůli potvrzení o vážné duševní nemoci.

Z kontextu Blažkova dopisu na pražské vrchní státní zastupitelství podle serveru vyplývá, že ministr není přesvědčen o přetrvávajících psychických problémech zlínského podnikatele, které by měly bránit v jeho stíhání. Blažek podle Seznam Zprávy poukazuje na možnost, že se Redlův zdravotní stav zlepšuje. »Zlepšující se zdravotní stav v rámci jednání před soudem konstatoval i sám obviněný, jeho partnerka a přizvaná znalkyně,« citoval z ministrova dopisu server.

Blažek se podle Seznam Zprávy odkazuje na květnové přezkumné řízení před Okresním soudem Plzeň-město. Soud ale částečné omezení svéprávnosti potvrdil na dalších pět let, proti čemuž se žalobci odvolali. Státní zastupitelství serveru potvrdilo, že podnět dostalo.

Redl podle policie v roce 2002 přes úvěr poskytnutý firmě Technology Leasing tuneloval s podnikatelem Radovanem Krejčířem Českou spořitelnu. Podílet se měl i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5. Podle potvrzení lékařů je ale tak nemocný, že není schopen vnímat trestní řízení. Někteří policisté to považovali za účelovou výmluvu z trestního stíhání.

Výběr událostí kolem korupční kauzy Dozimetr

• 15. června – Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali na několika místech v Praze kvůli podezření na zmanipulované zakázky v pražském dopravním podniku (DPP), mezi jinými i v kanceláři tehdejšího náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN). Ten opustil všechny stranické funkce, včetně pozice na kandidátce STAN pro podzimní volby do zastupitelstva, pozastaveno mu bylo i členství v hnutí. Dozorčí rada DPP přijala Hlubučkovu rezignaci na funkci v dozorčí radě, stejně jako rezignaci dalšího člena Michala Zděnka. Zároveň odvolala z funkce člena představenstva tehdejšího náměstka podniku Mateje Augustína, který je jedním z obviněných. O den později Hlubuček rezignoval na funkci náměstka pražského primátora, člena rady hlavního města a člena dozorčí rady Pražských služeb. Ještě několik dní zůstal starostou Lysolají.

– Obviněno bylo více než deset lidí, pět z nich skončilo ve vazbě. Kromě Hlubučka to byli Michal Redl (v minulosti stíhaný v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře), podnikatel Zakaría Nemrah, Redlův spolupracovník Pavel Kos a bývalý ekonomický náměstek a člen představenstva DPP Augustín.

• 19. června – Ministr školství Petr Gazdík (STAN) oznámil úmysl rezignovat v souvislosti se svými styky s Redlem, skončil i jako místopředseda hnutí STAN. V případu Gazdík nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon. Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN. Prezident Miloš Zeman přijal Gazdíkovu demisi 27. června.

• 20. června – Generální ředitel České pošty Roman Knap oznámil, že ke konci září odejde z čela státního podniku. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) předtím uvedl, že záměr odvolat Knapa urychlila jeho schůzka s lobbistou Redlem. Knap se hájil tím, že Redla přivedl bez předchozího ohlášení na schůzku obchodní partner pošty a že jej do té doby neznal. Při oznámení rezignace končící šéf pošty řekl, že si okolnosti schůzky s ministrem vysvětlili a téma Redl už mezi důvody jeho konce ve funkci nebylo.

• 11. července – Vedení Prahy zadalo audity ve svých organizacích. Město nechá provést hloubkové audity ve zhruba 250 svých příspěvkových organizacích. Zaměří se na to, zda organizace zadávaly od roku 2010 veřejné zakázky některé z více než třicítky firem, které mají podle vedení města vazby na osoby obviněné v kauze Dozimetr.

• 10. srpna – Server Seznam Zprávy napsal, že nový šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petr Mlejnek, který byl do funkce jmenován teprve 8. července 2022, měl minimálně od roku 2012 pravidelné kontakty s Redlem. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) serveru řekl, že o vazbě s Redlem před jmenováním Mlejnka věděl a nevadila mu, protože vztah obou mužů byl pracovní.

• 29. srpna – Kvůli pominutí vazebních důvodů, tedy možnosti ovlivňovat nevyslechnuté svědky, byl z vazby propuštěn někdejší ekonomický ředitel DPP Matej Augustín.

• 30. srpna – Vazbu opustil po dvou a půl měsících i Hlubuček. Podle informací Seznam Zpráv složil kauci šest milionů korun.

• 31. srpna – Rezignaci oznámil ředitel ÚZSI Mlejnek. Část poslanců z opozice, ale i z vládních Pirátů, vyzývala k jeho výměně kvůli stykům s Redlem. Aféra kolem Mlejnka byla také jedním z důvodů, proč opoziční hnutí ANO a SPD podala podnět ke svolání sněmovní schůze k vyslovení nedůvěry vládě.

• 2. září – Koaliční vláda Petra Fialy (ODS) odolala ve Sněmovně prvnímu opozičnímu pokusu o své svržení.

• 7. září – Pražský dopravní podnik vypsal výběrová řízení na všechny pozice ředitelů, což se týká i celého představenstva včetně generálního ředitele Petra Witowského. Učinil tak na pokyn vedení Prahy, která podnik stoprocentně vlastní.

• 8. září – Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) oznámila, že k 30. září rezignuje na post ve vedení dolní komory Parlamentu. Byla terčem kritiky kvůli tomu, že podnikatel Zakaría Nemrah, obviněný v kauze Dozimetr, byl svědkem na její svatbě a je také kmotrem jejího dítěte.

• 9. září – Nemrah byl propuštěn z vazby, také on složil kauci.

• 15. září – Z vazby byl propuštěn podnikatel Redl. Kvůli obavě z možného útěku složil podle serveru Seznam Zprávy kauci.

(jb, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy