Home Domácí Rodičovské přídavky či další příspěvky bude možné vyřizovat i na poště

Rodičovské přídavky či další příspěvky bude možné vyřizovat i na poště

ILUSTRAČNÍ FOTO - Facebook

Českou poštu čekají další změny. Její vybrané pobočky by od příštího roku měly převzít některé služby od úřadu práce. Půjde o agendy, které bude mít úřad zdigitalizované, tedy žádosti o rodičovský příspěvek, přídavek na dítě nebo příspěvek na bydlení. Změny jsou součástí transformačního plánu České pošty.

V polovině příštího roku přibude evidence uchazečů o zaměstnání a žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Podle ředitele Úřadu práce ČR Daniela Krištofa se pobočky České pošty stanou pro tyto agendy podatelnami, poradenství budou dál zajišťovat příslušné úřady práce. »Ten současný model byl bohužel hodně zatížen administrativou, pracovníci úřadu práce tráví velkou část své kapacity agendou, týkající se podání žádostí a asistencí při jejich vyplnění,« uvedl Krištof.

Převzetí činností od jiných státních institucí je součástí transformačního plánu České pošty, který letos schválila vláda. »Transformaci České pošty vnímám jako jeden z nejdůležitějších a nejviditelnějších transformačních projektů této vlády,« prohlásil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Služby nejen pro stát, ale i pro komerční subjekty, například banky nebo zdravotní pojišťovny, by měl zajišťovat státní podnik provozující síť 2900 poboček. Od něj se v roce 2025 oddělí akciová společnost Balíkovna poskytující balíkové a logistické služby. Do ní přejde asi třetina z 21 000 stávajících zaměstnanců České pošty.

Podle Rakušana se má pošta stát místem, které zprostředkuje digitální komunikaci se státem pro občany s omezenými možnostmi nebo schopnostmi v těchto věcech. Ti tvoří asi pětinu populace. Převzatou agendu má pošta poskytovat s nižšími náklady a kvalitněji.

Další rušení poboček se už prý nechystá

Pošta letos počítá s provozní ztrátou okolo 310 milionů korun, což je o 630 milionů menší propad než loni. »Pokračujeme v krizovém řízení, které vede k tomu, že provozní hospodaření České pošty na rok 2023 a 2024 je zajištěno. České poště nehrozí úpadek,« uvedl pověřený generální ředitel Miroslav Štěpán. Dodal, že podnik potřebuje investiční prostředky na rozvoj a modernizaci, aby mohl konkurovat na trhu. »Jsme schopni provozně fungovat, ale abychom se dostali do černých čísel, musíme do pošty dostat investiční peníze. Před námi jsou investice v řádu tří miliard, které by měly přinést další výnosy,« sdělil Štěpán. Peníze chce získat kombinací bankovních úvěrů a veřejných zdrojů.

Největší podíl chystaných investic tvoří modernizace informačních technologií, které většinou pocházejí ze začátku tisíciletí, dále pořízení komunikačních technologií pro doručovatele, investice do samostatné značky Balíkovna i do modernizace poboček.

Vláda letos schválila transformační plán, který počítá s rozdělením podniku na pobočkovou část poskytující služby pro stát a další subjekty a komerční Balíkovnu pro balíkové a logistické služby. Balíkovna by se měla oddělit v roce 2025.

Česká pošta kvůli úsporám letos zrušila 300 poboček. Další rušení již nechystá, naopak plánuje urychlení projektu Pošta Partner a modernizaci stávajících pošt.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here