Home Domácí S průmyslem to jde od desíti k pěti, neodvratně se blíží recese

S průmyslem to jde od desíti k pěti, neodvratně se blíží recese

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Podmínky v tuzemském zpracovatelském sektoru se v září znovu zhoršily, zejména kvůli poklesu objemu výroby i nových zakázek při vysokých inflačních tlacích. Index nákupních manažerů (PMI) ukázal zhoršení čtvrtý měsíc v řadě. Informovala o tom dnes společnost S&P Global, podle níž byl navíc v září pokles nejvýraznější od května 2020.

PMI činil jen 44,7 bodu (v srpnu to bylo 46,8 bodu). Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem.

Poslední data podle firmy ukázala na prudké zhoršení provozních podmínek v celém českém zpracovatelském sektoru. Rostou ceny energie a materiálů, což firmy promítají do vyšších prodejních cen. Inflace ale tlumí poptávku domácích i zahraničních zákazníků. Výrazně klesla rozpracovanost, což je podle S&P Global důsledek náborů zaměřených na zpracování nedodělků.

»Riziko růstu cen neustupuje a pokračující vysoká míra inflace velmi pravděpodobně bude dál mařit prodejní snahy. Očekávání výroby v příštím roce následně klesla, s pesimistickým výhledem zaregistrovaným poprvé od května 2020. Předpokládáme, že průmyslová výroba v roce 2022 vzroste o pouhé 0,3 procenta,« uvedla k výsledkům PMI vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones.

Hlavní příčinou rychlého snižování výroby je úbytek nových zakázek, jejichž počet klesá sedmý měsíc v řadě. Útlum je spojován s dopady inflace a ekonomické nejistoty na zákazníky.

»Nová předstihová data z průmyslu za září příliš optimismu nepřinášejí. Poptávka dále klesá, což snižuje výrobu i nové zakázky, a vyhlídky firem ohledně budoucnosti se dostaly na nejslabší úroveň za poslední dva roky. Inflační tlaky se po několik měsících mírného snižování opět zvýšily následkem růstu cen energií a materiálů,« zhodnotil výsledky indexu hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. »Ačkoli dosavadní tvrdá data z tuzemského průmyslu byla doposud příznivější díky obnovené výrobě automobilů, poslední předstihové indikátory vesměs naplňují obavy, že tuzemská ekonomika ve třetím čtvrtletí již poklesne,« uvedl.

»PMI v podstatě potvrzuje vyznění předchozích průzkumů, které naznačují jasný útlum průmyslu a předznamenávají recesi české ekonomiky,« uvedl hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek. »Pokles ekonomiky může krátkodobě tlumit snaha se předzásobit nebo uspíšit některé nákupy, avšak jen těžko jej odvrátí, když ochlazení se nedotýká pouze domácí poptávky, ale i té zahraniční,« dodal.

(ici, čtk)