Home Domácí Škodovce loni klesl zisk o polovinu, výrazně tratila na odchodu z Ruska

Škodovce loni klesl zisk o polovinu, výrazně tratila na odchodu z Ruska

ILUSTRAČNÍ FOTO – Škoda Auto

Hospodářské výsledky za loňský rok představila dnes na své tiskové konferenci největší tuzemská automobilka Škoda Auto. Její provozní zisk loni klesl o 42 procent na 628 milionů eur (zhruba 15 miliard korun). Po zdanění pak činil 415 mil. eur a byl dokonce o 53 % nižší. K propadu zisku výrazně přispěl výsledek hospodaření v Rusku, kde automobilka v důsledku ukončení výroby a obchodování ztratila téměř 700 mil. eur (asi 17 miliard Kč).

Předseda představenstva Klaus Zellmer zdůvodnil vysokou ztrátu v Rusku nutností udržovat tamní obchodní síť i výrobní závody, i když už automobilka vozy nevyráběla ani neprodávala. Podle něj přitom jde o jednorázovou položku. Protože prý není šance na brzké obnovení výroby a prodeje, rozhodlo se vedení firmy ruská aktiva prodat. »Jednání jsou v závěrečné fázi, ale detaily nemohu sdělovat, dokud je neodsouhlasí všechny zúčastněné strany,« řekl Zellmer.

Škoda v Rusku vyráběla v továrnách v Nižném Novgorodu a Kaluze. Předloni bylo pro ni Rusko druhým největším trhem, dodala na něj 90 400 vozů. Loni to bylo už jen 18 300 automobilů.

Co se týče celkových výsledků, tržby se automobilce loni zvýšily o 18,5 % na 21 mld. eur (asi 499 mld. Kč). Prodej zákazníkům se nicméně snížil o 16,7 procenta na 731 300 aut. Situace byla podle Zellmera dál náročná kvůli přetrvávajícímu nedostatku polovodičů, pokračujícím problémům v dodavatelských řetězcích a podstatnému nárůstu cen surovin.

Největším trhem bylo loni Německo, kam firma dodala 134 300 vozidel, meziročně o 1,8 % méně. Naopak v Indii se prodeje zvýšily o 128 % (na 51 900 aut). Opačný vývoj byl v Číně, kde se odbyt snížil o 37 % na 44 600 vozů.

Nejprodávanějším modelem zůstala i přes pokles o 30 % Octavia (141 100 prodaných aut), následují Kamiq a Kodiaq (96 300 a 94 500 vozů).

Letos hodlá Škoda představit novou generaci modelových řad Superb a Kodiaq. Oba automobily budou s plug-in hybridním pohonem. Superb se bude nově vyrábět spolu s VW Passat v Bratislavě. Automobilka také uvede modernizované verze modelů Kamiq a Scala. V plánu je i modernizace elektromobilu Enyaq iV na verzi Laurin&Klement.

(ici)