Skutečné oživení domácí produkce po předchozích propadech stále ještě nenastalo

Průmyslová výroba podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu v březnu vzrostla meziročně o 1,4 procenta, a to hlavně díky nízké srovnávací základně z minulého roku. Meziměsíčně pak byla vyšší o 0,4 %. Efekt nízké srovnávací základny platí i pro stavebnictví, které si tentokrát meziročně polepšilo o 12,5 % a meziměsíčně jeho produkce stoupla o 3,5 %. Bilance zahraničního obchodu skončila v březnu s přebytkem 32,5 miliardy korun, který byl oproti stejnému období minulého roku o osm miliard menší.

Růst domácí produkce tak ani v březnu nebyl nijak oslnivý. Průmysl i stavebnictví mají totiž za sebou dva roky propadu a například loni ve stejném měsíci se průmyslová výroba snížila meziročně o 2,7 % a stavební produkce klesla dokonce o 8,3 %.

Růst průmyslu tentokrát zachraňovala výroba elektřiny

»K březnovému růstu průmyslové produkce přispěla především výroba elektřiny, kde se projevila nižší loňská srovnávací základna. Produkce ve zpracovatelském průmyslu stagnovala, mírné oživení můžeme pozorovat například u výroby stavebních hmot a materiálů,« komentoval výsledky Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Meziroční pokles produkce pak statistici zaznamenali například ve výrobě motorových vozidel, přívěsů a návěsů, výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení nebo ve farmaceutickém průmyslu.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách se v březnu ve sledovaných odvětvích zvýšila meziročně o 0,9 %, přičemž shodně o 0,9 % vzrostly jak nové zakázky ze zahraničí, tak i tuzemské nové zakázky.

Zaměstnanost v průmyslu přitom dál klesala, průměrný evidenční počet zaměstnanců se zde v březnu snížil meziročně o 2,1 % (v únoru o dvě procenta).

Stavbařům pomohlo i lepší počasí

»Stavební produkce rostla v březnu dvouciferným tempem na inženýrských i pozemních stavbách a k tomuto růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Produkce v pozemním stavitelství, které zahrnuje především stavby budov, se v březnu podle statistiků zvýšila o 10,4 %, inženýrské stavitelství, do něhož patří stavby infrastruktury, zejména dopravní, zaznamenalo nárůst o 16,2 %.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v březnu vydáno stavební povolení, dosáhla 41,2 miliardy korun a meziročně se propadla o 37,2 %. Meziroční pokles ovšem podle Matějky ovlivnila naopak vysoká srovnávací základna. »Po modelovém odečtení staveb s rozpočty nad miliardu korun by byla orientační hodnota na úrovni loňského března,« doplnil statistik.

Zahájena byla výstavba 3137 bytů, meziročně o 15,9 % více díky bytovým domům. Dokončeno bylo 3699 bytů, což znamenalo meziroční nárůst o 44,7 %, a to »v důsledku dohrání dat za leden a únor«, dodává ČSÚ.

Zaměstnanost ve stavebnictví ČSÚ v měsíčních zprávách neuvádí, její vývoj je obsažen ve čtvrtletní statistice o zaměstnanosti a mzdách.

Bilanci vylepšují především auta

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v březnu s přebytkem 32,5 mld. Kč, který byl oproti stejnému období minulého roku o osm miliard menší.

Celkové saldo podle statistiků nepříznivě ovlivnil zejména meziročně nižší přebytek v obchodu s kovodělnými výrobky (o pět miliard korun) a v obchodu s elektrickými zařízeními (o čtyři miliardy korun). Deficit v obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji se prohloubil o 1,8 mld. Kč.

Naopak příznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně růst kladného salda v obchodu s motorovými vozidly (o 7,4 mld. Kč). Meziročně se pak zmenšil deficit v obchodu s ropou a zemním plynem (o 1,3 mld. Kč) a v obchodu s rafinovanými ropnými produkty (o 1,2 mld. Kč).

Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy evropské sedmadvacítky v březnu stoupl meziročně o 5,8 mld. Kč a deficit v obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 12,3 mld. Kč.

Vývoz se v březnu zvýšil meziročně o šest procent na 429,7 mld. Kč, dovoz vzrostl o 8,8 % na 397,2 mld. Kč.

»Také v březnu jsme zaznamenali meziroční nárůst vývozu motorových vozidel a jejich dílů. S tím opět souviselo i zvýšení zahraničního obchodu u elektrických zařízení, kde nejvyšší meziroční přírůstky na straně dovozu i vývozu představovaly v poslední době lithium-iontové akumulátory pro motorová vozidla,« doplnila Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Od počátku roku dosáhl přebytek obchodní bilance podle statistiků 86,4 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 3,4 mld. Kč. Vývoz se zvýšil o 6,2 % a dovoz vzrostl o 6,4 %.

Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy