Sněmovnu čeká hlasování o vyslovení nedůvěry vládě

Poslaneckou sněmovnu čeká další mimořádná schůze. Hnutí ANO dnes oznámilo, že sesbíralo podpisy potřebné pro svolání sněmovního jednání o vyslovení nedůvěry vládě. Schůze se nejspíš uskuteční před druhým kolem prezidentské volby.

Na vyvolání jednání o vyslovení nedůvěry vládě Petra Fialy (ODS) se klub hnutí ANO shodl v úterý. Předsedkyně poslaneckého klubu Alena Schillerová postup zdůvodnila tím, že koalice zamezila sněmovní debatě o opozičních tématech. Jmenovala například dostupnost léků, financování sociálních služeb, situaci na úřadech práce a úvahy o změnách v dani z přidané hodnoty.

Podpisy předá předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové (TOP 09) zítra dopoledne. Někteří zákonodárci podle Schillerové připojí podpis dnes, potřebných 50 už ale ANO sesbíralo. Jeho klub čítá 72 členů. Podpisy dalšího opozičního hnutí SPD neshánělo.

Vládní představitelé spojují hlasování o nedůvěře se snahou vytvořit prostor bývalému premiérovi a kandidátovi na prezidenta Andreji Babišovi (ANO) před druhým kolem volby hlavy státu. Už v úterý uvedl premiér Fiala, že se opoziční hnutí snaží o prezidentskou kampaň na úkor Parlamentu.

Schillerová to dnes odmítla. »Koalice měla celou tuto záležitost ve svých rukou. Stačilo zařadit některé body, které trápí občany země a o jejichž zařazení jsme žádali v úterý,« uvedla. Kdyby ANO chtělo zasahovat do volby hlavy státu, vyvolalo by podle Schillerové jednání už na tento týden.

Předsedkyně Sněmovny musí schůzi svolat podle jednacího řádu neprodleně po obdržení žádosti. Schůze se tak nejspíš uskuteční před druhým kolem prezidentské volby, v níž kandiduje i šéf ANO a expremiér Andrej Babiš. Dá se očekávat, že i on bude při jednání kritizovat kabinet.

K tomu, aby kabinet padl, se musí pro nedůvěru vyslovit nadpoloviční většina všech poslanců, tedy nejméně 101. Opoziční ANO a SPD mají v plné sestavě 92 hlasů. Koaliční tábor ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP 09 a Pirátů má 108 hlasů.

Vláda Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) bude hlasování čelit podruhé. Prvnímu opozičnímu pokusu o svržení odolal Fialův kabinet loni v září. Hlasování o nedůvěře vyvolalo ANO s podporou SPD kvůli aféře kolem už bývalého ředitele civilní rozvědky Petra Mlejnka a vládnímu postupu v řešení zejména energetické krize. Vzhledem ke sněmovní koaliční většině je pravděpodobné, že pokus o svržení vlády nebude úspěšný.

Ze 17 pokusů o vyslovení nedůvěry vládě uspěl v historii samostatné ČR jeden. V roce 2009 Sněmovna sesadila vládu Mirka Topolánka (ODS).

(jad, čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy