Home Domácí Sníh komplikuje dopravu, problémy jsou hlavně na jihu Čech

Sníh komplikuje dopravu, problémy jsou hlavně na jihu Čech

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Sníh dnes ráno komplikuje dopravu, problémy jsou zejména na jihu Čech a na Benešovsku a Kutnohorsku ve Středočeském kraji, na silnicích stojí uvízlé kamiony. V Jihočeském kraji sníh zastavil i provoz vlaků na několika železničních tratích. Na koleje a trakční vedení popadaly stromy a větve, uvedly České dráhy na webu. Kolem 22 000 odběrných míst na jihu Čech a částečně na Vysočině je bez elektřiny. Výstraha meteorologů před sněžením platí pro jižní Čechy, Vysočinu a východ Čech do 14.00.

Vlaky nejezdí na několika místech na trati Linec – České Budějovice – Praha. Dále jsou mimo provoz některé úseky na železnici mezi Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi na Jindřichohradecku, Táborem a Bechyní na Táborsku nebo Třeboní na Jindřichohradecku a Českými Velenicemi. Vlaky většinou nejezdí kvůli poškozenému trakčnímu vedení nebo popadaný stromům.

Jihočeští policisté evidovali od půlnoci do dnešního rána pět desítek oznámení kvůli silnému sněžení. Popadané stromy komplikují dopravu hlavně na Táborsku a Jindřichohradecku, silnice jsou kvůli nehodám a náledí problematicky sjízdné v celém kraji, upozornila policie na twitteru. Mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák uvedl, že v distribuční síti EG.D evidují zhruba 20 poruch na vedení vysokého napětí. Výpadky se týkají v drtivé většině Jihočeského kraje, především okresů Český Krumlov, České Budějovice a Jindřichův Hradec a dále pak Pelhřimovska. Nejvíce poruch je v oblasti Trhových Svinů a Kaplice.

Karel Huisl z dispečinku správy a údržby Jihočeského kraje řekl, že od nočních hodin silnice udržují pluhy a sypači. »Večer začalo pršet a v noci se déšť změnil na sníh. Snažíme se silnice hodně solit, ale nějakou dobu trvá, než to začne působit a vrstva sněhu se rozjezdí,« uvedl Huisl. Uvízlé nákladní vozy stojí například u Lišova a u Strážkovic na Českobudějovicku. »Bohužel se tradičně stává, že některé kamiony mají stále letní pneumatiky. A v takových podmínkách pak někde zůstanou stát,« dodal.

Kamiony brzdí dopravu také u Votic na Benešovsku na silnici I/3, hlavním tahu z Prahy na Tábor. »Silnice blokují nákladní vozidla, která nemohou projet,« řekl policejní mluvčí Pavel Truxa. Silničáři mají podle pracovníka dispečinku nejvíc techniky právě na Benešovsku a Kutnohorsku.

Na Vysočině uzavřela nehoda kamionu u Náměště nad Oslavou na Třebíčsku silnici I/23. Další kamion uvízl u obce Samšín na Pelhřimovsku. U Budišova na Třebíčsku narazilo osobní auto do spadlého stromu. Stejný průběh měla i nehoda u obce Litkovice na Pelhřimovsku. Nikdo se při nich nezranil. Sněžit na Vysočině začalo kolem půlnoci. Sníh lámal větve a stromy. Hasiči je od půlnoci odstraňovali na 20 místech v kraji, uvedli na svém webu.

V Královéhradeckém, Pardubickém a Libereckém kraji nasněžilo hlavně v horských oblastech. Hlavní silniční tahy jsou s opatrností sjízdné. V Krušných horách začal padat sníh dnes ráno, dohlednost je v Ústeckém kraji místy horší i kvůli mlze. Podle silničářů nejsou nikde hlášeny závažné problémy.

Sněžení komplikuje také provoz na silnicích v Jeseníkách. Vozovky ve vyšších polohách pokrývá vrstva rozbředlého sněhu a sjízdné jsou se zvýšenou opatrností. V nižších polohách Olomouckého kraje prší a silnice tam jsou holé a mokré. V okolí Ostružné a obce Vidly je na vozovce sněhová kaše. Dohlednost na silnicích snižují sněhové přeháňky a místy i mlha, upozornili cestáři.

(čtk)

Předchozí článekVoráček: Udělám vše, abych se vrátil na led, ale v nejbližší době to nebude
Další článekKasy obchodníků zrcadlí propad reálných příjmů