Sociální demokracie: Pečovatelům 44 tisíc měsíčně!

Nákup, pomoc s hygienou, doprovod na toaletu, obracení kvůli proleženinám. To je jen část práce, kterou každý den dělají tisíce lidí s minimální mzdou nebo těsně nad ní. Předseda Sociální demokracie (SOCDEM) Michal Šmarda si tuto práci na jeden den vyzkoušel. Potkal se s pracovnicemi Centra sociálních služeb Bohumín a také s desítkami klientů a videozáznam dnes představil spolu se Štěpánem Kavurem v prostorách spolku Buči. Ten poskytuje sociální služby na pražském Žižkově.

Video, které během tiskové konference představil, ukazuje šokující životní podmínky lidí, kteří se rozhodli pomáhat druhým, ale sami kvůli tomu žijí na hranici chudoby. Pracovnice často přiznávaly, že společnost na ně pohlíží jako na služky.

»Je to neférové hodnocení jejich práce a stát, který vytváří tabulky mezd, tento postoj sám aktivně vytváří. Chceme to skončit a říkáme otevřeně: Pracovníci sociálních služeb si zaslouží průměrný plat. Dnes je to kolem 44 tisíc hrubého,« vypočítal Šmarda a připomněl: »Přibývá důchodců, ale ty, kteří se o ně mají starat, stát demotivuje. Péče o nemohoucí je společensky jedna z nejhodnotnějších a nejnáročnějších prací vůbec. Lidé z těchto profesí přitom berou vůbec nejméně. I drobné zdražení pro ně může znamenat existenční potíže.«

Jeho slova potvrzuje i Štěpán Kavur, ředitel spolku Buči: »Naši sociální pracovníci se věnují těm, kteří se potřebují vrátit k soběstačnosti a nezávislosti. Je paradox, že oni sami se ocitají v situaci, kdy pomoc státu potřebují. Za náš provoz vděčíme především drobným sponzorům, dobrovolníkům a nesmírnému pracovnímu nasazení pracovníků. Je to často na pokraji vyhoření. Stát přispívá jen minimálně a prakticky jen z nutnosti. Stát prakticky nepodporuje aktivní politiku zaměstnanosti. Je třeba situaci okamžitě změnit, řítíme se do velkého průšvihu.«

Sociální demokraté považují za ostudu, aby se lidé pracující v odpovědné pozici ocitali pod hranicí příjmové chudoby. Poukazují i na fakt, že zvednutí minimální a minimální zaručené mzdy rozpočet neohrozí, naopak. »Pokud pracující lidé nedostávají za svou práci důstojné peníze, obracejí se s žádostmi o podporu na stát. Náklady se tak pouze předsunují jinam. V případě soukromých zaměstnavatelů, kteří platí minimální mzdy, to dokonce znamená, že jejich podnikání sponzoruje daňový poplatník. Stát na zvýšení minimálních mezd ve výsledku vydělá díky odvodům na sociální pojištění a díky snížení objemu vyplácených podpor,« vysvětlil Šmarda.

»Sociální demokracie je a bude hlasem pracujících. Vláda na ně kašle, ale na jejich práci jsme nebo budeme jednou závislí mi všichni,« dodal Šmarda.

CO NAVRHUJE SOCDEM?

 • Okamžité zvýšení platů sociálních pracovníků na 200 % současné výše. To je dnes zhruba 44 tisíc Kč.
 • Evropská směrnice určuje minimální mzdu na nejméně 50 % průměrné mzdy. Vláda to ignoruje. Navrhujeme proto navýšení na 25 tisíc korun od 1. ledna 2025.
 • Obnovení minimálních zaručených mezd, které zrušila neodpovědná vláda.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

 1. “Sociální demokracie: Pečovatelům 44 tisíc měsíčně!”
  —Tohle mohli členové Sociální demokracie a jejich voliči udělat v době, kdy Sociální demokracie vládla. Podívejme se, co členové Sociální demokracie a její voliči skutečně udělali
  ——
  ČSSD – jeden úředník a Sobotka- převedli do svého vlastnictví víc než 40 000 t.zv. bytů OKD a předali je uhlobaronu Bakalovi Podle mne členové ČSSD oloupili víc než 80 000 lidí o jejich byty (předpoklad 2 lidé v jednom bytě) – 80 000 lidí je OKRESNÍ MĚSTO -tak volte ČSSD.
  —V době vlády ČSSD vyšel zákon o EXEKUTORECH – na batole, jehož rodiče nebo pěstouni platí za odpady na špatném místě, zakleknou, po jeho dosažení plnoletosti EXEKUTOR, advokáti, vyšší soudní úředník a členové ČSSD – volte ČSSD.
  —ČSSD se pokusila předat část ČR, horu Cínovec , australským soukromým okupantům a kolonizátorům – tak volte ČSSD.
  —Jestli někdo ví, co udělala ČSSD obecně prospěšného , tak by to sem mohl napsat
  –V době, kdy měla většinu v parlamentu a tvořila vládu, mohla bydlení pro chudé řešit (např. stavbou ubytovacích kapacit pro chudé a zrušením daní z těchto kapacit , zákony znemožnit rozkrádání a loupeže státních a městských bytů, úřednicemi a úředníky měst a krajů) stejně jako exekuce-přeložit a zveřejnit zákony o vymáhání pohledávek v jiných státech. ČSSD mohla ubytovací kapacity, které na ně převedla bezplatně armáda, předat BEZPLATNĚ nepříliš bohatým lidem nebo bezdomovcům.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy