Soud osvobodil učitelku, která mluvila o situaci na Ukrajině

Soud dnes osvobodil češtinářku Martinu Bednářovou, která čelí obžalobě kvůli informování o situaci na Ukrajině. Podle soudkyně její výroky nelze označit za trestný čin. Verdikt není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

Bednářová vinu odmítá a hájí se mimo jiné tím, že její výroky při výuce na pražské základní škole zazněly při hodině mediální gramotnosti a že téma zvolila v souladu s pokynem ministerstva školství. Média podle ní o situaci na Ukrajině lhala. »Výroky jsou zjevně odrazem názorů a postojů obžalované, jejím vnímáním historie a reality, což je názor. Za názor paní obžalovaná být souzena nemůže a nebude,« konstatovala soudkyně Klára Jantošová z Obvodního soudu pro Prahu 6. Připomněla, že učitelka už byla za své takzvané selhání postižena jinými prostředky než trestním právem – nemůže se věnovat výkonu svého povolání. Základní škola Na Dlouhém lánu jí totiž dala výpověď.

Státní zástupce pro Bednářovou navrhoval osmiměsíční podmínku a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Domnívá se, že žena zvolila pro prezentaci informací o situaci na Ukrajině zcela nevhodné místo a publikum.

Podle soudkyně ale nebyla tvrzení Bednářové natolik intenzivní a závažná, aby naplnila skutkovou podstatu trestného činu popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia. Názory učitelky soud označil za směsici pravdivých výroků postavených na historických událostech a výroků nepravdivých, překrucujících historická fakta a se zavádějícími a neověřitelnými informacemi.

Tématu Ruska a Ukrajiny se češtinářka Bednářová věnovala v hodině slohu 5. dubna 2022, tedy několik týdnů po eskalaci konfliktu. Podle obžaloby se ve třídě osmáků »snažila ospravedlnit válečné zločiny proti míru tak, že ze strany Rusů jde o omluvitelný způsob řešení situace«. Žákům mimo jiné řekla, že v »Kyjevě se nic neděje«. Když namítali, že ve zprávách České televize viděli hořící město, řekla jim, že veřejnoprávní televize je zaujatá. Uváděla také, že ukrajinské nacistické skupiny na Donbase od roku 2014 systematicky likvidovaly Rusy včetně dětí například tím, že je upalovaly a stahovaly zaživa z kůže. Někteří žáci učitelce oponovali a její výklad si nahráli.

(cik)

Související články

11 KOMENTÁŘŮ

 1. Soud zrušil osvobození učitelky, která zpochybňovala ruské válečné zločiny
  25.10.2023 10:42 České Noviny
  “Praha – Odvolací soud zrušil osvobozující rozsudek nad učitelkou Martinou Bednářovou, která při výuce zpochybňovala ruské válečné zločiny na Ukrajině. Věc vrátil k dalšímu projednání a zkoumání, zda češtinářka nenaplnila skutkovou podstatu trestného činu popírání genocidia. Bednářová při odchodu z jednací síně odmítla žádost o reakci – novinářům řekla, že by to bylo “házení perel sviním”. Základní škola Na Dlouhém lánu dala ženě po loňském incidentu výpověď.
  “Máme za to, že nalézací soud se nevyrovnal se všemi aspekty případu,” zdůvodnila dnešní usnesení předsedkyně senátu pražského městského soudu Hana Chaloupková. Připomněla, že podle evropské judikatury lze na učitele pohlížet přísnější optikou, co se týče svobody projevu a jejího omezení. “Učitel by měl mít vyšší míru odpovědnosti za to, co veřejně říká a zejména co říká před žáky,” zmínila.”

  Takže tak je to v této zemi se svobodou slova, kvůli které, mimo jiné, v listopadu 1989 tolik lidí zvonilo klíči.

 2. 😆 Petr Pavel konečně kápnul božskou a přiznal, že Západ využívá Ukrajinu proti Rusku.

  💬„Západ Ukrajinu manipuluje a ponouká k tomu nejhoršímu, protože chce Ukrajinu využít jako nástroj ve vlastním boji proti Rusku,“ uvedl prezident ve svém projevu na konferenci Média a Ukrajina.

  #memy

  Sledujte @neCT24 | 42TCen.cz

 3. »Výroky jsou zjevně odrazem názorů a postojů obžalované, jejím vnímáním historie a reality, což je názor. Za názor paní obžalovaná být souzena nemůže a nebude,« To je výborná zpráva. Dle mého vnímání historie a dle mého názoru byly fašismus a nacismus režimy, které přinesly lidem mnoho dobrého a holokaust je výmysl. Tak jsem rád, že tento názor konečně mohu šířit mezi své studenty. Paní soudkyně by za tento výrok měla být vyznamenána Řádem bílého lva I. stupně…

  • Musíš svoje vnímání fašismu a nacismu sdělit příslušnému soudu a ne blábolit sem na iPortal24. Pak se uvidí, jestli seš frajer, nebo jen jalový antikomunistický žvanil.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy