SPD a Trikolora půjdou dohromady do voleb v příštím roce

Hnutí SPD a Trikolora dnes uzavřely dohodu o spolupráci ve volbách 2024, tedy hlasování o novém obsazení Evropského parlamentu, třetiny Senátu a krajských zastupitelstev. Spojování vlasteneckých a národních stran má podle předsedy SPD Tomia Okamury zabránit propadávání hlasů.

Na tiskové konferenci, která doprovodila podpis memoranda, uvedl, že jde jen o začátek procesu, který má spojit síly dalších stran a osobností vlasteneckých sil.

Předsedkyně Trikolory a bývalá poslankyně ODS Zuzana Majerová zdůraznila, že cílem spojení je nenechat ve volbách znovu propadnout až milion voličských hlasů. Zmínila, že strany spolu šly úspěšně už do loňských voleb.

Memorandum je podle Okamury základem pro spojování vlasteneckých a národní stran proti politice vládní koalice. Voličům chce změnou nabídnout »maximální jistotu nepropadnutí hlasů«. Podle komentátorů jde i o krok opozičních stran vyhranit se vůči subjektu PRO právníka a podnikatele Jindřicha Rajchla, který byl do ledna 2022 členem Trikolory.

Výzkumy voličské podpory připisují sněmovní SPD zhruba deset procent, Trikolora se pohybuje kolem dvou procent. Podobně jako tyto dva subjekty vznikl před sněmovními volbami 2021 proti nyní opozičnímu hnutí ANO Andreje Babiše projekt Spolu spojující občanské demokraty, lidovce a TOP 09 a spojení Starostů s Piráty. Po volbách tyto dvě koalice uzavřely vládní spolupráci, když společně získaly převahu mandátů v dolní parlamentní komoře.

(čtk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy