Home Domácí Státní podnik VOP CZ bude opravovat ukrajinskou obrněnou techniku

Státní podnik VOP CZ bude opravovat ukrajinskou obrněnou techniku

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Státní podnik VOP CZ bude v Česku opravovat ukrajinskou obrněnou techniku. Novojičínská zbrojovka uzavřela v pondělí memorandum s koncernem Ukroboronprom. Na svém webu www.army.cz to oznámilo ministerstvo obrany, které je zřizovatelem státního podniku. Podepsání dohody potvrdil na Facebooku i Ukroboronprom. Bližší podrobnosti o typu či množství techniky ani jedna ze stran nezveřejnila. Podpis souvisí s loňskou dohodou mezi ČR a Ukrajinou o vytvoření tzv. společného obranného klastru, tedy společných podniků, které budou mít za cíl zvýšit výrobu vojenského materiálu pro Ukrajinu.

»Státní podnik VOP CZ a ukrajinský státní koncern Ukroboronprom uzavřely v pondělí 6. února Memorandum o porozumění v oblasti oprav obrněných vozidel,« uvedlo ministerstvo. Připomnělo, že se novojičínská zbrojovka zabývá především opravami vojenské techniky a strojírenskou výrobou.

»Jsme rádi za výsledek těchto jednání a jsme připraveni aktivně se zapojit do pomoci obrany Ukrajiny,« uvedl podle webu po podpisu memoranda ředitel VOP CZ Marek Špok. Dokument také podepsal ředitel Agentury pro mezivládní obrannou spolupráci (AMOS) Aleš Vytečka. »Předmětem memoranda je bilaterální spolupráce na opravách těžké techniky, obsahuje rovněž konkrétní plán a harmonogram realizace oprav či zajištění náhradních dílů,« uvedl Vytečka. Ukrajinská obrněná vozidla se budou podle něj opravovat v České republice.

AMOS působí jako koordinátor české části obranně-průmyslového klastru. Na jeho vzniku se loni domluvili při návštěvě Ukrajiny premiér Petr Fiala (ODS) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky. Ministerstvo tento týden podepsané memorandum označilo za »první hmatatelný výsledek« tohoto klastru. Spolupráce společných podniků se má týkat nejen těžké techniky, ale také malorážové i velkorážové munice, letectví, radarů, raketometů či vesmírných a satelitních technologií.

Ukrajinský server Militarnyi s odkazem na Ukroboronprom uvedl, že memorandum se týká společné výroby, oprav a vývoje obrněných vozidel a současně i vývoje dodavatelských řetězců pro náhradní díly.

České ministerstvo obrany uvedlo, že nad rámec podpisu memoranda se na Ukrajině uskutečnila řada dalších jednání. Podle úřadu Česká republika patří k nejaktivnějším podporovatelům Ukrajiny v oblasti dodávek vojenské techniky a obranně-průmyslové spolupráce. Podle Vytečky jsou k tomu nutné osobní kontakty a pravidelné cesty do regionu. »I proto delegace ministerstev obrany a zahraničních věcí čítala i zástupce sedmi českých firem, které několik dnů jednaly o zcela konkrétních projektech,« doplnil.

Na opravě ukrajinské obrněné techniky se již podílejí české soukromé firmy, o podrobnostech zástupci firem z bezpečnostních důvodů nechtějí mluvit. Loni v dubnu ministerstvo obrany oznámilo, že české zbrojní společnosti budou opravovat ukrajinskou bojovou techniku. Prvním kontraktem se měla stát oprava tanků T-64 u společnosti skupiny Czechoslovak Group.

(pr, za)