Home Domácí Stávka v Nexenu je zákonná, rozhodl soud

Stávka v Nexenu je zákonná, rozhodl soud

FOTO – OS KOVO

Návrh vedení továrny Nexen Tire u Žatce na Lounsku, aby soud nařídil předběžné opatření, podle kterého je ZO OS KOVO povinna zdržet se zahájení, organizování nebo vedení stávky a vyzývání účasti na stávce, Krajský soud v Ústí nad Labem dnes zamítl. Informaci o tom přinesl web OS KOVO.

Neomezená stávka části zaměstnanců továrny Nexen Tire tak již druhý den pokračuje. Přesto, že ve firmě už rok platí stávková pohotovost, k prvnímu jednání s účastí zástupců nejvyššího korejského managementu došlo teprve poté, co včera začali zaměstnanci stávkovat. Účast korejských manažerů na jednání lze podle vedení OS KOVO vnímat jako první reálný projev vůle k dohodě. Odbory však zatím důvod ke zrušení stávky nemají.

Společné jednání s Korejci trvalo včera až do večerních hodin. »Výsledkem našeho jednání není žádná konkrétní dohoda. Zástupci korejské strany si poslední návrh kolektivní smlouvy nejprve museli prostudovat, přestože jej odbory předložily už před časem. Po tom, co se s materiálem seznámili, požádali o další čas na rozmyšlenou,« řekl k výsledku včerejší schůzky předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo. Další kolo jednání se očekává v řádu dnů, nejdéle týdne. »To, že se v jednání začali angažovat konečně i lidé z vyššího korejského managementu, v tuto chvíli na situaci nic nemění. Výroba stále stojí, neomezená stávka pokračuje. Děje se přesně to, pro co se jednoznačná většina zaměstnanců rozhodla, a před čím odbory již dříve varovaly,« uvedl Ďurčo.

»Lidé ve firmě si i z dřívějších dob pamatují různé sliby, gesta, která jim ale nakonec reálně nepřinesla vůbec nic. Takže podlehnout prvnímu dojmu není na místě. O dohodě budeme mluvit až v okamžiku, kdy ji budeme mít na stole — a podepsanou oběma stranami,« shrnul přístup vyjednávacího týmu předseda OS KOVO.

(ici)