Středula: Vedení ČMKOS má připravit návrh protestních akcí, rozhodl to sněm

Vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) má připravit návrh protestních akcí proti záměrům vlády, jako je třeba zamýšlené rušení zaručených mezd ve firmách či zvyšování důchodového věku. Projedná to rada centrály na svém příštím jednání, které by se mělo konat v dubnu. Novinářům to po svém zvolení řekl staronový předseda ČMKOS Josef Středula. Poslední větší protest odborů ČMKOS se uskutečnil loni koncem listopadu. Školské odbory tehdy pořádaly stávku ve školách, v Praze se konala demonstrace.

»Nikdo by neměl pochybovat o síle ČMKOS. Dnes se tady rozhodlo, že má vedení ČMKOS připravit návrh na protestní akce. V tomto případě my dáváme najevo, že jsme tady,« uvedl Středula. Před třemi týdny skončil ve vedení centrály kvůli neplacení odborářských příspěvků. Dnes ho mimořádný sněm znovu zvolil do čela konfederace. Získal 64 ze 112 platných hlasů.

Podle Středuly se ČMKOS zaměří na zaručené mzdy. Vláda minulou středu schválila návrh zákoníku práce, který zaručené mzdy ve firmách od ledna ruší a zachovává je jen ve veřejném sektoru. Místo osmi částek od minimální mzdy do jejího dvojnásobku by se měly vyplácet čtyři částky od minimální mzdy do 1,6násobku. Odbory jsou proti. Novelu bude projednávat Sněmovna.

Středula zmínil i vyjednávání o platech ve veřejné sféře. Odbory požadují zvýšení tarifů. Předsednictvo tripartity by se mělo zabývat opatřeními na podporu hospodářského růstu, která navrhuje Národní ekonomická rada vlády (NERV). O změnách ekonomiky bude jednat pak i celá tripartita. ČMKOS je proti navrhovaným částem důchodové reformy. Kritizuje růst důchodového věku na 65 let či podobu dřívějších penzí pro náročné profese. »Máme před sebou také volby do Evropského parlamentu. Přejeme si, aby Evropa byla více sociální a racionální než dosud,« uvedl předák. Centrála se chce podle něj zaměřit také na pracovní podmínky cizinců.

ČMKOS je s 31 svazy s asi 270 000 členů největší odborová centrála v zemi. Radu tvoří vedení centrály a předáci jednotlivých svazů. O návrzích protestů by měli podle Středuly jednat na příštím řádném zasedání, které by se mohlo uskutečnit v polovině dubna.

(pk, čtk)

FOTO – Roman Blaško

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy