STV Group jedná o přenosu technologie na výrobu střel pro Ukrajinu

Česká zbrojařská firma STV Group jedná o přenosu další technologie na výrobu střel ráže 155 milimetrů pro dodávky na Ukrajinu. Připravena je kromě munice spolupracovat na opravách tanků a jiné těžké techniky. Potýká se ale s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, a je tak závislá na uzavření mezivládní dohody mezi Ukrajinou a Českou republikou, která by do Česka umožnila přivést ukrajinské specialisty.

Informoval o tom finanční ředitel STV Group Pavel Beran. Šéfa NATO Jens Stoltenberg tento týden řekl, že aliance musí urychlit dodávky zbraní a vojenského vybavení pro Kyjev a navýšit výrobu munice.

STV loni investovala téměř 150 milionu korun do nové technologie na plnění střel velkorážové munice. »Kapacitu jsme ztrojnásobili, takže jsme nyní schopni plnit až 100 000 střel ročně. Jsme jediný výrobce na území České republiky s takovou schopností,« poznamenal Beran.

Společnost dále pokračuje v investici do výrobních technologií a hal na výrobu malorážového střeliva. Po úvodní investici za 600 milionů korun chce STV Group letos dosáhnout výkonu 320 milionů nábojů ráže devět milimetrů a 5.56 milimetrů. Letos chce v investování pokračovat a výrobu dále navýšit, rozšířit chce portfolio o náboje ráže 7,62×39 a 7,62×51. »Do konce roku 2024 bychom tak měli mít kapacitu více jak půl miliardy nábojů ročně,« doplnil.

STV Group dále připravuje výrobu vlastních certifikovaných střel ráže 155 milimetrů tak, aby byla firma schopna ve spolupráci se společností Explosia, která bude dodávat nábojky, soběstačně zásobovat českou armádu. »Aktuálně také jednáme o přenosu další technologie na výrobu střel 155 milimetrů pro dodávky na Ukrajinu,« uvedl Beran.

»Za zmínku stojí také nová linka pořízená loni v hodnotě 50 milionů korun na výrobu plastických trhavin, které následně používáme mimo jiné také pro výrobu reaktivního pancéřování tanků,« poznamenal finanční ředitel.

V oblasti středorážové munice STV Group spustil projekt vlastní výroby munice ráže 30×173, kterou by kromě vozidel Pandur měla využívat i armádou nově pořizovaná pásová bojová vozidla pěchoty CV-90.

»Investičních příležitostí máme více, ale bohužel jedním z problémů je velká opatrnost bank v podpoře výroby vojenského materiálu, a tak většinu investic jsme nucení financovat pouze z vlastních zdrojů. Dalším limitujícím faktorem pro navýšení kapacit je nedostatek kvalitního personálu, kdy máme permanentně nedostatek až stovky lidí,« uvedl Beran. »A samozřejmě často zmiňovaný největší problém v současnosti je nedostatek některých klíčových komponent, například prachů,« doplnil.

Řekl také, že v záležitosti další pomoci Ukrajině je společnost kromě munice připravena spolupracovat na opravách tanků a jiné těžké vojenské techniky. »Zde se však rovněž potýkáme s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků, a jsme tak závislí na uzavření mezivládní dohody mezi Ukrajinou a Českou republikou, která by sem umožnila přivést ukrajinské specialisty,« dodal.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy