Sudetští Němci dnes večer na úvod sudetoněmeckého sjezdu, který v Řezně potrvá do neděle, rozdali své kulturní ceny. Za literaturu a publicistiku byla vyznamenána Tina Strohekerová, která svou prací upoutala pozornost na takřka zapomenutého česko-německého spisovatele Josefa Mühlbergera.
Velkou sudetoněmeckou kulturní cenu získal architekt Johannes Probst, který se podílel mimo jiné na rekonstrukci a přestavbě náměstí Theaterplatz v Saské Kamenici (Chemnitz). Spolu se svým bratrem Markusem stojí také za dvojicí mnichovských domů, které mají část obytné plochy pod úrovní terénu.
Sdílení kulturních cen tradičně završilo úvodní den sudetoněmeckého sjezdu. V sobotu sudetští Němci předají své nejvyšší ocenění, kterým je Evropská cena Karla IV. Tuto cenu, která je pojmenovaná po českém králi a římském císaři Karlu IV., dostanou český sociální demokrat Libor Rouček a německý diplomat Christian Schmidt. Rouček a Schmidt společně vedou Česko-německé diskusní fórum.
Vlastenecké organizace kritizují, že se do Bavorska jménem české vlády vydává ministr školství Mikuláš Bek. Například odborná sekce školství komunistické strany k tomu v prohlášení podepsaném její vedoucí Martou Semelovou napsala následující: »Po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi tak jde o třetího člena naší vlády, který poklonkuje na jejich sjezdu. K nim se připojuje i prezident Petr Pavel, který v projevu na zahájení Bavorsko-českých týdnů přátelství v německém Selbu poděkoval předsedovi Sudetoněmeckého krajanského sdružení Berndu Posseltovi za zlepšení v česko-německých vztazích. Český ministr školství by neměl poskakovat před sudetolandsmanšaftem, ale měl by řešit krizovou situaci v přijímacím řízení na střední školy a další závažné problémy českého školství. Pro něj je však očividně lákavější pochvala z úst nejvyššího představitele SL. Právě Bernd Posselt označil Bekovu účast na sjezdu za důležitý a pozitivní krok ke ‘společné budoucnosti v srdci Evropy’. Současně poděkoval premiéru Petru Fialovi za vyslání ministra školství na sjezd. Předseda vlády Fiala se má namísto tetelení se blahem nad Posseltovým poplácáním po ramenech věnovat českým zájmům a českým občanům. Fialova vláda však očividně zastupuje zájmy cizí.«
(pk)
FOTO – wikipedia.org/CC BY-SA 3.0/Mef.ellingen
Byli patou kolonou, ted jsou ji lidovci…
O vstup do EU vypsal Špidla REFERENDUM. Většin Čechů si vstup do EU přála, současně si, mimo jiné, přála aby si sudetští Němci otevřeli kancelář v Praze.