Home Domácí Téměř dvě třetiny řidičů chtějí zůstat u tradičních paliv, co nejdéle to...

Téměř dvě třetiny řidičů chtějí zůstat u tradičních paliv, co nejdéle to půjde

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Konec prodeje nových automobilů se spalovacími motory má přijít v roce 2035. Jak se na to připravují tuzemští řidiči a majitelé aut, zjišťoval průzkumu agentury Ipsos pro Raiffeisen – Leasing, jehož výsledky jsou publikované na webu leasingové společnosti. Podle něj o přechodu na elektromobil uvažuje jen 18 procent Čechů. Téměř dvě třetiny plánují jezdit na benzin či naftu, dokud to bude možné. Nejčastější překážkou pro koupi elektroauta je obava z dojezdové vzdálenosti.

Využívání elektromobilů u nás je stále jedním z nejnižších v Evropě. Průzkum konzervativní přístup českých řidičů potvrdil. Třetina z nich je totiž rozhodnuta těsně před rokem 2035 pořídit si nové auto na tradiční paliva a využívat jej, co nejdéle to bude možné. Další třetina je připravena po roce 2035 koupit ojeté auto se spalovacím motorem. Nechat dosloužit svůj stávající automobil a poté jej nahradit elektromobilem plánuje jen 13 % lidí. S přechodem na elektromobil ještě před rokem 2035 pak počítá pouze pět procent dotazovaných.

»Elektromobilní technologie se neustále vyvíjejí a opatrný přístup českých řidičů proto není překvapivý. V rámci nejmladší skupiny českých řidičů do 27 let ale s brzkým pořízením elektromobilu počítá téměř 20 % respondentů, často tedy budou pořizovat elektromobil jako svůj první automobil,« komentuje průzkum Jaroslav Kumbera, ředitel oddělení autofinancování společnosti Raiffeisen – Leasing.

Co rozhoduje o koupi auta

Hlavními faktory, které pro Čechy hrají nejdůležitější roli při výběru auta, jsou cena (87 %), spolehlivost (74 %) a provozní náklady (63 %), následované bezpečností vozu (49 %). V žebříčku motivátorů k nákupu elektrovozu zase jasně vede vyšší dojezdová vzdálenost (72 %), následovaná nižšími provozními náklady (70 %) a hustější dobíjecí sítí (69 %).

(ici)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here