Home Domácí Tisíciletá stezka v provincii S´-čchuan

Tisíciletá stezka v provincii S´-čchuan

Čínský prezident Si Ťin-pching vedl tento týden inspekci ve městě Kuang-jüan a Te-jang v provincii S´-čchuan. Navštívil starověkou stezku Cuj-jün-lang a muzeum San-sing-tuj, aby se dozvěděl o místní podpoře historického a kulturního dědictví, posílení výstavby ekologických civilizací a vykopávek historických a kulturních památek, ochrana a obnova kulturních památek atd.

Starověký koridor Cuj-jün-lang se soustředí na starobylé město Ťien-čou, a je rozmístěna na stezce Ťien-men dlouhé kolem 150 kilometrů. Podél stezky je zatím nejlépe zachované, nejdelší a největší počet starověkých uměle vysazených cypřišů. Jsou považovány za »národní poklad« a »světový zázrak«. V posledních letech místní vláda aktivně prováděla ochranu a využití starověké stezky, a věnovala žádosti o světovém dědictví, aby vnesla novou vitalitu do tisícleté stezky. 

Archeologická naleziště San-sing-tuj se nachází na jižním břehu řeky Ja-c´ na severozápadě města Kuang-chan v provincie S´-čchuana představuje podobu a úroveň rozvoje starověké kultury S´-čchuan z doby před 4500 až 2900 lety. Jde o největší městské archeologické naleziště s nejbohatší kulturní konotací podél řeky Jang-c´. 

Nové muzeum San-sing-tuj má celkovou stavební plochu asi 54.400 metrů čtverečních s celkovou investicí v hodnotě více než 1,4 miliardy jüanů. Výstavba muzea začala stavět v březnu roku 2022 a bude otevřeno na konci července roku 2023. Je to největší samostatná budova muzea archeologického naleziště v jihozápadní Číně. Nová budova muzea San-sing-tuj spolu s muzei č. 1 a č. 2 tvoří společenství muzea San-sing-tuj. Archeologie San-sing-tuj znovu rozzáří světlo starověké civilizace S´-čchuan.

(pr)

FOTO – CRI

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here