Home Domácí U Hlávkovy koleje řečníci připomněli oběť studentů

U Hlávkovy koleje řečníci připomněli oběť studentů

Pietní shromáždění k uctění památky studentů Hlávkovy koleje FOTO - ČTK/Ondřej Deml

Oběť studentů z roku 1939 i solidaritu tehdejších škol v zahraničí, si dnes ráno připomněli řečníci na tradiční pietě u Hlávkovy koleje. Ta se konala jako jedna z prvních událostí, jimiž si dnes Česko připomíná výročí událostí z listopadů let 1939 a 1989.

Řečníci připomněli, že prezident Miloš Zeman letos vyznamenal in memoriam několik studentů popravených nacisty v roce 1939. »I tento akt má symbolický význam a vyjadřuje vztah současné České republiky k demokratickým tradicím české státnosti. Zahrnuje také úctu k obětem nacistické perzekuce bez rozdílu na jejich politické přesvědčení,« řekl předseda nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových Václav Pavlíček.

Letos podle něj lidé vzpomínají na události z roku 1939 ještě z dalšího důvodu. »Je výročím, kdy se realizovala solidarita s československými vysokými školami a jejich studenty ze strany britských vysokých škol a institucí. Řadě studentů se podařilo z území okupovaného Československa uprchnout a pokračovali v boji proti nacistickému Německu a jeho spojencům v zahraničí,« uvedl. Studenti také tehdy mohli na britských univerzitách dokončit svá studia.

Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová označila 17. listopad 1939 jako den, který určil základní životní směřování několika generacím lidí žijícím v této zemi a ukázal jim zásadní význam pravé lidské svobody. »Věda a vzdělání jsou samozřejmě spojeny i s takovými úkoly, jako je budování paměti národa, poznávání národního kulturního dědictví,« uvedla a poukázala na výrok Tomáše Garrigua Masaryka, že poznání je mravní povinnost. »A proto u vědců a filozofů neuctíváme jejich nadání, nýbrž usilování o pravdu,« uvedla.

S varováním připomněla, že ideologii nacismu podlehly nejen tehdejší politické špičky a masy občanů, ale nezřídka ji přijímali i mnozí akademicky vzdělaní lidé. Obranou proti převládnutí jakékoli ideologie vedoucí k totalitnímu systému je podle ní otevřený dialog.

U Hlávkovy koleje dnes vystoupili také rektor ČVUT Vojtěch Petráček, rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková a Zdeňka Valouchová, dcera důstojníka československé armády, který byl nacisty zavražděn.

Po dalších projevech a české hymně se přítomní vydali do Žitné ulice, kde si u pamětní desky připomněli nejen studenta Jana Opletala, ale také dělníka Václava Sedláčka, který byl rovněž obětí nacistů z roku 1939.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here