FOTO - ČTK/David Taneček

Případ úmrtí čtyřicetileté ženy a jejího tříletého syna v Krkonoších policie vyšetřuje jako vraždu a sebevraždu. Potvrdil to soudní znalec z oboru soudního lékařství. Žena i dítě podle jeho předběžného vyjádření zemřeli 28. prosince, řekla dnes mluvčí policie Iva Kormošová. Tento případ přitom není v poslední době rozhodně ojedinělý.

»Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vražda s následnou sebevraždou,« uvedla mluvčí. Dodala, že vyšetřování pokračuje. Pokud další vyšetřování potvrdí, že vraždu dítěte spáchala žena, policie případ odloží, protože nelze stíhat osobu zemřelou.

Po ženě a dítěti, které byly z okresu Praha – západ, od soboty při rozsáhlých pátracích akcích v terénu v okolí Pece pod Sněžkou pátraly desítky policistů, hasičů a horských záchranářů. Pátrací týmy je našly v pondělí po 12.00 v lese v oblasti Růžové hory.

Na místě nálezu obou těl pracovali kriminalisté podle mluvčí do pozdních nočních hodin za účasti soudního znalce a zjišťovali okolnosti jejich úmrtí. »Ohledáním nalezených těl zjistili, že se jedná o násilná úmrtí. Jde o podezření z vraždy a sebevraždy,« uvedla mluvčí.

Pohřešování ženy a dítěte policii oznámil v pátek 30. prosince partner ženy a otec chlapce na policejním oddělení v Libčicích nad Vltavou u Prahy. Následně policie zahájila pátrání. Žena podle policie zřejmě odjela autem do Pece pod Sněžkou, kde se v neděli 25. prosince i se synem ubytovala v penzionu. Pobyt měla do 30. prosince. V pátek vpodvečer se majitelka penzionu obrátila na policii. S ženou se spojit nemohla, pokoj v penzionu byl zamčený a před penzionem zůstalo ženino auto. Po otevření v pokoji nikdo nebyl, ale žena v něm měla své věci.

Policie v pondělí oznámila, že poslední zjištěné místo pohybu pohřešovaných bylo ve středu 28. prosince odpoledne v okolí přestupní stanice lanovky na Sněžku na Růžové hoře. Následně se pátrací týmy zaměřily na prohledání oblasti Růžové hory.

V Krkonoších jde o první tragické úmrtí v letošní zimě. Případy vraždy a následné sebevraždy pachatele v poslední době naopak ale rozhodně nejsou ojedinělé. Přinášíme výčet některých z nich za poslední léta:

24. prosince 2015 – Po výbuchu a požáru v rodinném domě v Českých Budějovicích zemřeli tři lidé – muž a žena středního věku a nezletilý chlapec. Policie později uvedla, že případ vyšetřovala jako dvojnásobnou vraždu a obecné ohrožení. Muž prý zabil ženu a chlapce a následně objekt zapálil a uhořel v něm.

8. ledna 2018 – V chatové oblasti u Střížovic na Ústecku našla policie tři mrtvé. Šlo o zavražděné manžele a útočníka, který na místě spáchal sebevraždu. Soud později poslal vrahova komplice na deset let za mříže.

10. prosince 2019 – Při střelbě ve Fakultní nemocnici v Ostravě zemřelo v čekárně traumatologické ambulance šest lidí. Další žena, jejíž stav byl kritický, podlehla zraněním 12. prosince. Pachatel činu, dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek, asi tři hodiny po útoku spáchal v Děhylově na Opavsku sebevraždu.

7. listopadu 2020 – Tři lidé zemřeli při střelbě v rodinném domě v obci Líský na Kladensku. Šlo o rodinnou tragédii. Muž, který pravděpodobně zastřelil svou ženu, tchyni a pak sebe, byl příslušníkem vězeňské služby.

31. března 2022 – V budově Střední školy Euroinstitut pro lidi s handicapem v Neprobylicích na Kladensku byli nalezeni dva zastřelení muži. Policie případ vyšetřuje jako vraždu a sebevraždu. Podle informací médií byl jednou z obětí známý lékař Leoš Středa.

25. dubna 2022 – Jednatřicetiletý muž podle policie v rodinném domě v Loučce na Vsetínsku usmrtil svou o rok starší ženu a jejich tři malé děti ve věku do pěti let. Poté podle zjištění policie nožem pořezal i sebe a nakonec způsobil výbuch domu. Obviněn byl ze čtyřnásobné vraždy, muži hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.

13. června 2022 – Podle policie jednatřicetiletý muž, profesionální voják, zastřelil v rodinném domě v Javornici na Rychnovsku o rok starší manželku, čtyřletého syna a pak sebe. Motivem jeho činu byly zřejmě rodinné problémy.

3. srpna 2022 – Policie zasahovala v rodinném domě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zemřeli při násilném trestném činu čtyři lidé, dva dospělí a dvě malé děti. Podle policie devětačtyřicetiletý muž zastřelil svou pětatřicetiletou družku a své dvě děti. Poté zbraň obrátil proti sobě. Muž pracoval jako strážník, žena byla policistka. Policie případ předběžně kvalifikovala jako trojnásobnou vraždu.

26. září 2022 – V rodinném domě v Měšicích v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Otec podle kriminalistů postupně zastřelil dvě děti a manželku a poté se sám zabil. Motivem trojnásobné vraždy a sebevraždy byly podle prvotních zjištění policie partnerské neshody.

26. listopadu 2022 – Poblíž cyklostezky mezi pražskými Čakovicemi a Letňany byla nalezena tři mrtvá těla, podle policie to byli muž, žena a jejich dvouletý syn. Prozatímní zjištění vyšetřovatelů nasvědčují tomu, že se na místě stala dvojnásobná vražda a následná sebevražda. Oběti byly zastřeleny legálně drženou střelnou zbraní.

(cik, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here