Home Domácí Už by mělo být jasno, které pošty se plánují zrušit. A co...

Už by mělo být jasno, které pošty se plánují zrušit. A co Kolín?

ILUSTRAČNÍ FOTO - Wikimedia Commons

Ve včerejších Událostech, komentářích na ČT24 poslankyně a stínová ministryně vnitra Jana Mračková Vildumetzová (ANO) obvinila vicepremiéra Víta Rakušana (STAN), že hodil starosty a primátory přes palubu a nikdo neví, které tři stovky poboček České pošty skončí. Dnes na Úřadě vlády Rakušan a šéf ČP Miroslav Štěpán informovali o situaci v ČP hejtmany.

»Slíbil jsem, že starostové budou první, kdo se dozví, která pobočka pošty se u nich bude rušit. A protože dílčí informace unikají do médií, požádal jsem poštu, aby tuto informaci starostům sdělila už dnes. Starostové budou informováni zprávou do datové schránky. Vláda je připravena nařízení, jež ČP rušení poboček umožní, schválit co nejdříve. Předpokládám, že k tomu dojde příští týden. V pondělí také pošta na tiskové konferenci detailně popíše, jak výběr rušených poboček probíhal. S každým starostou, kterého se to týká, bude ČP mluvit. Pokud narazí na okolnosti, které při rozhodování a uzavření pobočky nebyly známé, může rozhodnutí přehodnotit. Např. pokud město má v nějakém území rozsáhlé rozvojové plány. Předpokládám ale, že půjde o výjimečné případy,« uvedl dnes Rakušan.

Mezitím ale jeho slova částečně potvrdil web Seznam Zprávy, když zveřejnil část údajů z pracovní verze dokumentu ČP, který vyčísluje konkrétní počty pošt, o které 115 měst a obcí přijde. Nejvíce poboček se podle něj má zavřít v Praze, konkrétně 35. V Ostravě jich má být zavřeno 27, v Brně 12 a v Hradci Králové sedm poboček. Celkově se má v polovině roku uzavřít 300 z 3200 poboček. Návrh snížení počtu provozovaných pošt musí ještě schválit vláda, zřejmě příští týden.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) ve středu schválil vypořádání připomínek k návrhu snížení počtu pošt pro vládu. »Vypořádání bylo schváleno Radou ČTÚ ve středu, tak, aby byl ze strany ČTÚ legislativní proces urychlen v jeho částech, kde to je možné. Nyní bude návrh vypořádání projednán s připomínkujícími subjekty. Stále platí, že poté je třeba, aby návrh projednala ještě Legislativní rada vlády,« řekla mluvčí ČTÚ Tereza Meravá. Na tato slova se vlastně odvolal i mluvčí pošty Matyáš Vitík: »Seznam rušených poboček bude vycházet z legislativních parametrů ČTÚ, přesná čísla zveřejníme v rámci seznamu.« O tom, že sestavení seznamu není na vládě, ale hlavní slovo patří ČP a ČTÚ, který nastavuje příslušná kritéria, mluvil ve zmiňovaném pořadu ČT i Rakušan.

»Je tu první seznam poboček, které chce Česká pošta a Vít Rakušan bez jakékoliv konzultace se samosprávou zrušit. A nyní je čas se zeptat, zda jsou s tímto návrhem v pohodě primátoři a starostové? Btw. jak je na tom Kolín? Tam se taky něco ruší?« okomentovala situaci již jmenovaná poslankyně ANO.

Náklady na transformaci ČP zřejmě přesáhnou osm miliard Kč. Podnik na transformační proces použije státní zdroje, půjčky od bank i prostředky z prodeje nepotřebného majetku. Finanční model transformace by měl být schválený letos na jaře a celý plán transformace pak bude hotový do konce letošního června.

(zmk)