Home Domácí V Brně je v provozu nová tramvajová trať k bohunické nemocnici

V Brně je v provozu nová tramvajová trať k bohunické nemocnici

Stovky zájemců využily v Brně příležitosti podívat se do nového tramvajového tunelu ze Starého Lískovce k bohunické nemocnici, 15. listopadu 2022. Na snímku vstup do tunelu z univerzitního kampusu. FOTO - ČTK/Monika Hlaváčová

V Brně je počínaje dneškem v provozu nová tramvajová trať k bohunické nemocnici. Zatěžkávací zkouška ale přijde až v pondělí, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Hana Tomaštíková. Trať, která odbočuje z bohunické tratě za zastávkou Osová, se stavěla od konce roku 2019, stála 1,4 miliardy korun. Umožní rychlejší a komfortnější cestování do oblasti, kde je kampus Masarykovy univerzity, nákupní centrum a sídlo řady firem a denně tam dojíždí desítky tisíc lidí.

První spoj linky 8 podle Tomaštíkové vyjel v 04.58 směrem od nemocnice, vše je zatím bez problémů. »První zatěžkávací zkouška ale bude v pondělí, kdy tam pojedou zaměstnanci Fakultní nemocnice Brno, první pacienti nebo první studenti na univerzitu,« uvedla mluvčí. Tramvajovou linkou 8 se od nemocnice dostanou lidé za 15 minut k hlavnímu nádraží.

Tramvaje poprvé s cestujícími projely i prvním tramvajovým tunelem v Brně. Je dlouhý přes 619 metrů a je v něm zastávka Západní brána, která má obsloužit budoucí bytovou výstavbu. Tunel je nejdelší v Česku. Další tři jsou v Praze, dosud nejdelší z nich na barrandovské trati měří 206 metrů. V dubnu se má v Brně začít jezdit druhým tunelem, který vznikl pod Wilsonovým lesem. Na někdejší tramvajové těleso se tam rozšiřuje silnice jako součást velkého městského okruhu. Tento tunel měří půl kilometru. U zastávky Nemocnice Bohunice také funguje nový přestupní terminál pro městské i regionální linky.

Dneškem začaly platit i změny v městské hromadné dopravě, které jsou vyvolané právě novou tramvajovou tratí, kdy linka 8 opustila konečnou ve Starém Lískovci a jezdí na novou konečnou Nemocnice Bohunice. Kvůli tomu se v pracovních dnech prodlouží do Starého Lískovce linka 7 ze Švermovy a společně s linkou 6 obslouží i novou zastávku Karpatská. »Bude blízko domu sociálních služeb a i díky tomu můžeme zrušit linky 81 a 82, které vznikly kvůli tomu, že vozíčkáři kdysi neměli k dispozici bezbariérovou MHD. Zároveň už je většina spojů bezbariérová, takže si tito lidé zvykli jezdit běžnými spoji,« popsal už dříve dopravní ředitel dopravního podniku Jan Seitl.

Další změnou vyvolanou novou tramvajovou tratí je zrušení autobusové linky 61. Kancelářskou oblast okolo Heršpické ulice obslouží linka 40, která už nebude pouze projíždět po Heršpické. Ulici Kamenice obslouží linka 69, stejně tak pojedou některé spoje přes zastávky Vltavská a Labská. Nově také bude jezdit zhruba polovina spojů trolejbusové linky 37 z Kohoutovic až k terminálu v prokladu s autobusovou linkou 50. Do terminálu budou zajíždět i regionální linky 401, 402, 405 a 406. Vznikla také nová linka 62, kterou zajistí mikrobus v trase z Mendlova náměstí na Červený kopec.

Do terminálu Nemocnice Bohunice začaly jezdit autobusové linky 401, 402, 405 a 406. Dosud linky 401 a 402 končily na Labské, zbylé dvě na Mendlově náměstí.

(čtk)