Home Domácí V části ČR vydatně pršelo, rozvodnily se některé menší toky, pršet má...

V části ČR vydatně pršelo, rozvodnily se některé menší toky, pršet má až do pondělí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Po tropické první polovině týdne dorazily v pátek do Česka bouřky s vydatným deštěm. Na mnoha místech pršelo i dnes, zejména na Plzeňsku a v Praze a jejím okolí. Některé menší toky se tak rozvodnily, Klabava dosáhla odpoledne třetího – tedy nejvyššího – stupně povodňové aktivity. Na několika dalších místech byly přes den hlášeny druhé stupně. Meteorologové vydali proto několik výstrah. Hasiči zaznamenali od pátku desítky výjezdů, většinou šlo o popadané větve nebo zatopená místa. Hlavně na východě země by mělo pršet až do pondělního dopoledne.

Na Plzeňsku a Rokycansku platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před povodněmi do nedělního rána, v Praze a okolí do dnešní půlnoci. Právě v hlavním městě dnes vydatně pršelo, například na stanici Praha-Libuš spadlo za pět hodin přes 50 milimetrů srážek.

Dnes v 17.30 byla na třetím stupni pouze Klabava v Hrádku. V Rokycanech a v Nové Huti byla na prvním stupni. Říčka Klabava se při silnějších deštích často rychle zvedne. Druhý stupeň měl vpodvečer Holoubkovský potok v Rokycanech. Potok Botič pak byl na prvním stupni v Průhonicích a Jesenici u Prahy, kde se ale přes den dostal těsně pod třetí stupeň. První stupeň pak platil i na Skalici v Zadním Poříčí na Příbramsku.

Hasiči měli kvůli dešti v hlavním městě více než 50 výjezdů. Odčerpávali například vodu z podchodu pod nádražím Praha-Vršovice. Ve stanici byl kvůli tomu omezen provoz, několik spojů v ní nezastavovalo. Vodu hasiči čerpali také třeba z podchodu v Ukrajinské ulici nebo z garáží v Sámově ulici ve Vršovicích. Ve Středočeském kraji měli hasiči do dnešního rána kvůli dešti téměř 80 výjezdů.

Problémy byly na železnici. Voda zaplavila kolejiště ve stanici Mirošov na Rokycansku. Vlaky dočasně nahradily autobusy. U Nelahozevsi pak do kolejí spadl strom, což zkomplikovalo provoz na hlavní železniční trati z Prahy do Ústí nad Labem. Vlaky tam jezdily po jedné koleji a nabíraly zpoždění.

Pršet by mělo i v neděli, ovšem hlavně na východě země. Na Moravě a ve Slezsku budou až do pondělního dopoledne deště vydatné. Ojediněle by tam mohlo spadnout kolem 50 milimetrů srážek.

(čtk)