Home Domácí V hlavní soutěži MFF se představí druhý český film

V hlavní soutěži MFF se představí druhý český film

FOTO - ČTK/Kateřina Šulová

Ve Velkém sále hotelu Thermal bude večer uveden film Hranice lásky, debut polského režiséra a scénáristy Tomasze Wińského žijícího v České republice a spoluautorky Hany Vagnerové. Podle pořadatelů 56. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech (MFF) snímek odvážně zkoumá různé podoby intimity i možnosti jejího plastického zachycení na plátně.

Dopoledne pořadatelé vyhlásí výsledky scenáristické soutěže a odpoledne Asociace producentů v audiovizi představí svoji nově zřízenou Síň slávy. Jejím prvním laureátem se stal Jiří Ježek, který jako producent stál za úspěšnými filmy 90. let, jako byli Černí baroni, Tankový prapor, Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Šakalí léta, Kolja či Báječná léta pod psa.

Na Mlýnské kolonádě se bude konat beseda s protagonisty filmu Tajemství staré bambitky 2 a v Thermalu budou uvedeny další dva soutěžní filmy, americko-izraelský snímek Nultého června a gruzínsko-německý film Vlastní pokoj. Ve Smetanových sadech večer vystoupí muzikant Thom Artway.

Spoluautorka námětu a scénáře hraje i hlavní roli

V novém českém filmu Hranice lásky, který se věnuje tématu upřímnosti ve vztahu, ztvárnila hlavní roli Hana Vagnerová. Zároveň se na odvážném a otevřeném snímku podílela jako spoluautorka námětu a scénáře. Snímek režíroval jako svůj debut polský režisér a scenárista Tomasz Wiński, absolvent pražské FAMU. V kinech ho diváci uvidí od letošního 3. listopadu.

Námět, který se věnuje ženské sexualitě, vznikl po společné diskusi, Vagnerová a Wiński jej rozvíjeli několik let. Ve finální fázi do něj postupně zasahovalo několik dalších tvůrců včetně spisovatelky Petry Hůlové či režiséra Olma Omerzua. »Pro mě to byla první zkušenost v pozici autora. Byl to ale strašně zajímavý proces a velké dobrodružství,« uvedla k filmu Vagnerová.

Ve filmovém příběhu Hana (Vagnerová) začíná cítit, že její vztah s Petrem (Matyáš Řezníček) se pohybuje v příliš zajetých kolejích. Rozhodne se ho tedy osvěžit a začne s Petrem sdílet své erotické představy a tajné sny. Od vyprávění je pak už jen krůček k činům. Ke zkoumání vlastní intimity, k zážitkům s jinými partnery a ke stále intenzivnějšímu hledání hranic, za které se dá v lásce a sexu zajít.

»Hana se v tomto filmu rozhodne testovat s Petrem hranice upřímnosti ve vztahu. Jestli unesou to, že budou stoprocentně otevření, nebudou nic skrývat, budou sami sebou, budou sdílet všechny myšlenky a pocity,« uvedla Vagnerová.

Velká část se odehrává v posteli

»Snažíme se v něm zkoumat emoce v intimních vztazích a to, nakolik jsme ve vztazích upřímní. Lidé často ve vztazích něco cítí, něco potřebují, ale bojí se to říct na rovinu a hrají hry,« dodal spoluautor námětu, scénáře a režisér Wiński.

V dalších rolích se představí Eliška Křenková, Martin Hofmann, Hynek Čermák, Lenka Krobotová, Antonie Formanová nebo Elizaveta Maximová. Herci při natáčení museli snášet nahotu a intimní situace.

»To se prostě nedalo obejít. A nebylo to snadné. Nedalo se nic předstírat. Šlo o to, aby tomu všichni věřili a nestyděli se. Myslím, že film je do určité míry odvážnější. Velká část filmu se odehrává v posteli, což je takový hezký, mrtvý, uzavřený svět, ve kterém je sexualita jediný živý element. Herci velmi otevřeně mluví o intimitě, o svých fantaziích, zážitcích, potřebách,« podotkl Wiński.

(zmk)

Předchozí článekPalát nebo Rutta blíže nové smlouvě?
Další článekStrašit teď v létě epidemií? To je účelové vyvolávání paniky, tvrdí profesor Tomáš Zima

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here