Home Domácí Máte zrak jako rys ostrovid? Pomozte najít samičku, která utekla ze zoo

Máte zrak jako rys ostrovid? Pomozte najít samičku, která utekla ze zoo

Ilustrační foto rysa ostrovida FOTO - wikipedia/CC BY-SA 3.0/GNU FDL/Martin Mecnarowski

Z jihlavské zoologické zahrady utekla před několika dny samice rysa ostrovida. Překonala oplocení, když šplhala vysoko do stromů. Naposledy ji v Jihlavě viděli ve čtvrtek. Nyní může být už i mimo město. Je to plaché zvíře, které není nebezpečné, pokud ho ale někdo uvidí, měl by kontaktovat zoologickou zahradu, řekla zástupkyně ředitele zahrady Pavla Jarošová.

Samice podle ní utekla 22. prosince. Zahrada informovala městskou policii, útulek i hasiče. »Samice vylezla přes stromy až tolik vysoko, s čímž nikdo nepočítal. Dostala se ven nedopatřením, snažila se slézt do výběhu, ale odbočila na špatný strom a dostala se za plot,« řekla Jarošová.

Pokud někdo rysa uvidí, může kontaktovat zoologické oddělení zahrady, konkrétně hlavního zoologa jihlavské zoo Richarda Vidunova na telefonním čísle 737 266 421. »Není to nebezpečné zvíře, že by zaútočilo. Je to plaché zvíře, které se víceméně schovává. Rys ostrovid nemá problémy s podmínkami, které v naší přírodě jsou, žijí u nás ve volné přírodě,« řekla Jarošová.

Samice rysa není pro lidi nebezpečná, ale v žádném případě se ji nesnažte sami odchytit. Ve stresové situaci by se mohla bránit.

Jihlavská zoologická zahrada má v chovu dvě samice rysa. Utekla mladší z nich, které jsou čtyři roky a v Jihlavě se narodila. Na útěk samice rysa upozornil Český rozhlas, podle kterého se objevila na sídlišti Březinky.

(mac, čtk)

FOTO – Zoologická zahrada Jihlava, wikipedia/CC BY-SA 3.0/GNU FDL/Martin Mecnarowski