Home Domácí V létě je na dálnicích v ČR víc nehod při cestách na...

V létě je na dálnicích v ČR víc nehod při cestách na jih než na sever

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

V letních měsících je na českých dálnicích a silnicích I. třídy, které vedou na jih do dovolenkových destinací, ve srovnání se zbytkem roku více nehod. Na sever od Prahy jsou nehody častější na podzim, léto je na nich průměrně bezpečnější. Dnes o tom informovala Česká kancelář pojistitelů v tiskové zprávě, která vychází z dat Portálu nehod.

Nejčastěji řidiči havarují například na dálnici D2 poblíž Velkých Němčic na Břeclavsku u odpočívadel Zeleňák, kde se za poslední dva roky stalo šest dopravních nehod, které zavinili řidiči nevěnující se plně řízení.

Portál nehod analyzoval data nehodovosti na českých dálnicích za posledních 13 let. Na dálnicích vedoucích směrem na jih a jihozápad se v červenci stane průměrně 169 dopravních nehod, což je o 14,6 procenta nad ročním průměrem, v srpnu je to 16,6 procenta nad průměrem. Nejméně nehod směrem na jih je průměrně v únoru, a to 117. Při cestování na sever od Prahy je nejvíce nehod v říjnu, v průměru 164. Nejméně nehod na severu se pak stává v březnu, konkrétně 124.

»Statistiky Portálu nehod ukazují, že prázdninový provoz zvyšuje riziko nehod, zejména na hlavních tazích v jižních a západních Čechách a na jižní Moravě. Trasy vedoucí přes jižní části České republiky na dálnicích a silnicích první třídy jsou totiž přímou cestou do oblíbených dovolenkových destinací, jako jsou Chorvatsko, Itálie nebo Rakousko,« uvedl pojistný matematik České kanceláře pojistitelů Petr Jedlička.

Česká kancelář pojistitelů také uvedla, kde jsou na jižních tazích dopravní nehody nejčastější. Šest nehod, u kterých se řidiči plně nevěnovali řízení, se za poslední dva roky stalo u mimoúrovňového křížení dálnice D3 a silnice první třídy číslo 34. Dalším místem častých nehod při cestách na jih je téměř pravoúhlá zatáčka na silnici I/3 těsně před hraničním přechodem s Rakouskem. Za poslední dva roky ji nezvládli tři řidiči, kteří nepřizpůsobili rychlost vozidla.

Riziková místa nově přidává do navigačního systému aplikace Mapy.cz. Ta předem upozorní řidiče na úsek častých dopravních nehod. »Data, která do aplikace posíláme automaticky, zohledňují nejen počet nehod, ale také jejich závažnost. Řidičům se tak v navigaci zobrazí pouze ty úseky, které pro ně mohou být potenciálně nebezpečné,« uvedl Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here