V nabídce ojetin ve střední Evropě nejvíce chybí vícemístné automobily

Nabídka ojetých automobilů v červnu poklesla, a to nejen v České republice, ale napříč všemi středoevropskými trhy. Jen v ČR v nabídce meziměsíčně ubylo 18 000 ojetých aut. Střední hodnota ceny je ale víceméně stabilní a drží se na částce 209 000 korun. Drží se i počet najetých kilometrů a stáří nabízených aut. Nejvíce na trhu chybí vícemístné automobily, o které je tradičně před prázdninami největší zájem.

Vyplynulo to z analýzy trhu, kterou pravidelně provádí společnost AURES Holdings, provozovatel mezinárodní sítě autocenter AAA AUTO a Mototechna. »Poptávka po ojetých automobilech je v letošním roce velice silná, což pozorujeme ve všech našich více než šedesáti autocentrech ve střední Evropě. Napříč středoevropskými trhy auta ale naopak chybí. Jen v ČR jich trh nabídnul meziměsíčně o více než čtrnáct procent méně. Úbytek v nabídce pozorujeme před prázdninami každoročně, protože lidé si často obměňují své vozy před letní dovolenou,“ vysvětlil provozní ředitel a člen představenstva skupiny AURES Holdings Petr Vaněček.

Český trh nabídl v červnu 107 665 ojetých aut, tedy o 17 955 méně než předešlý měsíc. Stejná situace je i v dalších evropských zemích. V Polsku trh nabídl o 13 000 méně aut, na Slovensku o téměř 7000. Méně je hlavně velkoprostorových automobilů, o které je kontinuálně vyšší zájem. »Největší pokles nabídky evidujeme u vícemístných automobilů, kterých chybí více než 23,4 % oproti předešlému měsíci. Před letními dovolenými se tradičně o tyto vozy zvyšuje zájem, což pozorujeme i v našich autocentrech,« doplnil Vaněček.

Ceny nabízených aut se ale drží meziměsíčně na stejné úrovni, a to na tuzemském trhu na 209 000 Kč, v Polsku na 160 500 Kč (29 999 zlotých) a na Slovensku na 203 000 Kč (8599 EUR). Nabízené vozy v ČR jsou nejčastěji ve věku 10,4 let a mají najeto 154 000 km. Patří tak i přes stále vysoké hodnoty v porovnání s Polskem, Slovenskem nebo třeba Maďarskem mezi nejméně ojeté.

Nejčastěji nabízenou značkou byla v červnu jako každý měsíc domácí Škoda s 26 067 nabízenými vozy, následoval Volkswagen (14 892 aut) a Ford (7824 aut). Z modelů aut bylo nabídnuto nejvíce vozů Škoda Octavia (9872 aut) a Fabia (6367 aut), které jsou zároveň i nejžádanějšími automobily.

Vzhledem k celkovému poklesu nabídky ubylo i vozů s hybridním pohonem (o 20,4 % méně než v květnu, ale o 36,2 % více než před rokem v červnu) a také čistých elektromobilů (o 9,4 % méně než v květnu, ale dvojnásobek toho co před rokem v červnu). Z čistě elektrických aut trh nejčastěji nabízel Škodu Enyaq, BMW i3 a Tesla Model 3, z aut s hybridním pohonem pak Toyotu s modely Corolla, C-HR a Yaris.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy