Home Domácí V testech autoškol přibývají nové otázky, pro studenty jsou obtížnější než ty staré

V testech autoškol přibývají nové otázky, pro studenty jsou obtížnější než ty staré

FOTO - Wikimedia Commons/ŠJů

U nových otázek, které jsou nasazovány v posledním roce do testů autoškol, vykazují studenti chybovost kolem 12 procent, což je asi o tři procentní body více než u starých testových otázek. Od 23. října úřady nasadí do zkoušek dalších 41 nových otázek . Novinářům to dnes řekli zástupci ministerstva dopravy a Asociace autoškol ČR.

Dosud přibylo 109 nových otázek, i se starými je jich nyní kolem 900. Každý žadatel v současnosti u zkoušky řeší 25 příkladů.

Ministerstvo od loňska nasazuje nově vedle statických i takzvané dynamické otázky. Mají formu videa nebo simulace. Od loňského podzimu nasadilo tři sady nových otázek, které celkem obsahovaly 100 statických a devět dynamických otázek. Nové otázky jsou do zkoušek zařazovány společně se starými.

Fungování nových otázek v praxi si zatím ministerstvo pochvaluje. Garant programu Milan Janda řekl, že resort od nových otázek nechtěl, aby byly příliš složité, ale zároveň aby se lišily od dosavadních otázek. Mírně vyšší chybovost u nových sad tyto cíle podle něj prokazuje.

Nejtěžší otázka

Nejčastěji studenti chybovali u otázky, která se zaměřovala na předjíždění v provozu motocyklistou. Otázku, která je pokládána formou simulace, zodpověděli studenti chybně v 592 případech, což je 49procentní podíl odpovědí na tuto otázku. Jako problematická se podle statistik pro studenty ukázala také statická otázka týkající se přednosti v jízdě na křižovatce, kterou zodpověděli uchazeči o řidičský průkaz špatně ve 45 procentech případů.

Aktualizace testů

Ministerstvo společně s autoškolami připravilo také čtvrtou sadu nových otázek. Do testů bude nasazena od 23. října a skládat se bude ze 30 statických otázek a 11 dynamických otázek. Zaměřovat se budou zejména na témata bezpečné vzdálenosti a věnování se řízení. V testech se tak nově může objevit otázka na správné používání sady handsfree při řízení nebo na vypočítání správné vzdálenosti mezi vozidly.

Resort bude sady otázek rozšiřovat i dál, v minulosti avizoval jejich zařazování každého zhruba čtvrt roku. Do budoucna počítá například s novými formami otázek, na které by byl omezený čas, nebo by se k nim už po zadání odpovědi nebylo možné vracet.

V Česku skládá zkoušky k řidičským oprávněním zhruba 120 000 žadatelů ročně.

(jb, čtk)

Předchozí článekNa nákup auta se spotřebou 3,3 litru stačí i sto tisíc
Další článekČeské Budějovice jedou! Motor vyhrál i třetí duel sezony a vede tabulku

1 KOMENTÁŘ

  1. What’s up everybody, hdre evedy onee iis sharfing
    thuese kinds oof know-how, therefore it’s nihe to read tjis web site, annd I usrd to pay a quick visitt this website ever day.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here