Home Domácí V Zoo Praha se narodila vzácná samička luskouna krátkoocasého

V Zoo Praha se narodila vzácná samička luskouna krátkoocasého

Právě narozená samička luskouna krátkoocasého (2. února 2023) FOTO - Zoo Praha/Miroslav Bobek

Mládě luskouna krátkoocasého, které se v Zoo Praha narodilo ve čtvrtek časně ráno, je samička. Na základě zaslaných fotografií to potvrdila Flora Hsuan-Yi Lo z Taipei Zoo. Jde o první mládě luskouna, které přišlo na svět nejen v Zoo Praha, ale v celé Evropě.

Při narození ve čtvrtek před čtvrtou ranní hodinou »mládě vážilo 135 gramů a s trochou nadsázky připomínalo oživlou smrkovou šišku,« uvedlředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Že se jedná o samičku, potvrdila včera pražské zoologické zahradě na základě zaslaných fotografií Flora Hsuan-Yi Lo z Taipei Zoo.

»Mládě je silné a velice aktivní,« uvedl chovatel David Vala. »Na záběrech kamery, která je umístěna v ‚noře‘, můžeme sledovat, jak se pohybuje a pravidelně saje mateřské mléko. Jeho hmotnost se ale zatím nezvýšila a nejkritičtější období ještě nepřekonalo. Jsme v trvalém kontaktu s tchajwanskými kolegy, a pokud by to bylo nutné, přistoupili bychom k umělému odchovu,« nastínil chovatel.

»Máme ohromnou radost, ale současně si uvědomujeme, že příští dny mohou být kritické,« sdělil Bobek. »Samičku Run Hou Tang a samce jménem Guo Bao jsme získali loni v dubnu z Taipei Zoo na Tchaj-wanu. Samička již mládě úspěšně odchovala, takže šance na přežití mláděte by měly být poměrně vysoké,« dodal ředitel.

Zoo Praha se stala teprve druhou zoo v Evropě, která tyto bizarní a současně vysoce ohrožené savce chová.

»Narození malého luskouněte v pražské zoo je významný a roztomilý plod ekonomické diplomacie. Vzácné luskouny máme v Praze jen díky úzkému partnerství s tchajwanskou metropolí Tchaj-pejí, které jsme navázali už před třemi lety,« řekl Zdeněk Hřib, primátor hl. m. Prahy.

Chov luskounů je velice náročný. Musí mít zajištěno správné rozpětí teplot či velmi vysokou vlhkost, ale největší problém představuje jejich potrava. V přírodě se živí mravenci a termity, které jim v Praze nahrazuje speciální směs, jejíž základ tvoří larny včelých trubců. Také březost Run Hou Tang byla bedlivě sledována.

»Od čtvrtého měsíce březosti jsme Run Hou Tang dělali pravidelná vyšetření ultrazvukem,« upřesnil chovatel Vala. »Nechali jsme proto vyrobit speciální hrazdičku, o kterou se Run Hou Tang během těchto vyšetření opírala předníma nohama.«

Luskouni jsou nejvíce nelegálně obchodovaní savci světa a Zoo Praha se zasazuje o jejich ochranu jak v Africe, tak v Asii. Zároveň jsou to jediní savci pokrytí šupinami. Vyskytují se v osmi druzích v subsaharské Africe a v jižní Asii. V důsledku lovu a nelegálního obchodu jsou v současnosti ohrožení a na jejich ochraně se podílí i Zoo Praha. Pokusy o chov luskounů v zoologických zahradách byly donedávna neúspěšné.

Zoo Praha o ochranu afrických i asijských luskounů usiluje dlouhodobě. »V Kamerunu podporujeme strážce chráněných území a v rámci projektu Toulavý autobus se snažíme o omezení lovu osvětou a vzděláváním místních obyvatel. V Laosu a na Sumatře jsme financovali vybudování záchranných stanic pro luskouny,« připomněl ochranářské projekty ředitel Miroslav Bobek.

(mac)

FOTO – Zoo Praha/Miroslav Bobek a Petr Hamerník, Taipei Zoo

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.