Valorizace důchodů bude dál zohledňovat inflaci, slíbil Jurečka

Připravovaná důchodová reforma nebude obsahovat posunutí věku odchodu do důchodu. Po dnešním setkání s místopředsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Vítem Samkem to novinářům řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Uvedl také, že valorizace důchodů by dál měly zohledňovat inflaci.

Jednání, jehož tématem byl valorizační mechanismus, úprava předčasných důchodů či věk odchodu do důchodu, oba aktéři označili za věcné a konstruktivní.

»Nepočítám s tím, že bych prodlužoval důchodový věk, který je dneska jasně definován a který se postupně prodlužuje k hranici 65 let, nepočítám s tím, že bych tuto hranici v důchodové reformě měnil, že by se zvyšovala,« řekl Jurečka po jednání novinářům. Vysvětlil, že resort pracuje s parametry, které by měly objektivně reagovat na dobu dožití, nebo na dobu, kdy lidé byli aktivní na pracovním trhu a odváděli sociální pojištění.

»Parametr, který je dnes v zákoně, tedy hranice 65 let, jsme ještě nedosáhli. K té hranici dojdeme pro většinu populace v roce 2030, v případě žen s dětmi ještě o zhruba dva až o tři roky později,« řekl Jurečka. Je ale podle něj potřeba daleko více zohledňovat dobu sociálního pojištění. »Když se vše dobře nastaví, může to být docela pozitivní zprávou pro lidi, kteří začali pracovat brzy nebo v náročných profesích,« řekl.

Ujištění ohledně věku odchodu do důchodu Samek přivítal. »Řadu lidí zneklidňuje představa, že by měli odcházet do důchodu za současného stavu, kdy nejsou plně známy veškeré důsledky,« uvedl.

Samek dodal, že zájmem všech stran je, aby lidé po ukončení vzdělání nastoupili co nejrychleji do práce. »Máme dlouhou školní docházku, máme děti, které nastupují do školy od sedmi let, ztrácíme roky zaměstnání paradoxně spíš na začátku kariéry,« uvedl. Zlepšit bilanci důchodového systému tak podle něj lze i tím, že lidé si nebudou natahovat studium a půjdou co nejrychleji do práce. »Náš zájem je, aby lidé byli motivováni k tomu, aby se důchod vyplácel právě proto, že pracujete dlouho, platíte dlouho pojištění a nevyhýbáte se práci,« uvedl Samek.

Odbory budou mít zastoupení v poradním důchodovém týmu

Pokud jde o změnu valorizačního vzorce, Jurečka uvedl, že koalice nemá ambici nastavit valorizaci pod inflaci. »U úpravy valorizačního mechanismu v budoucnu nemáme jako vládní koalice ambici, aby se tato valorizace nastavila pod inflací. Počítáme v budoucnu s tím, že valorizace budou plně odrážet inflaci,« řekl. Návrh novely s úpravou růstu penzí předloží do dvou týdnů. Pozmění se tak hlavně mimořádné přidávání kvůli inflaci.

Růst cen zohledňují valorizace už nyní. Pokud je podle nynějšího zákona navýšení cen výraznější pro domácnosti důchodců, započítá se. Když je prudší zdražování u všech domácností, tak se bere v potaz tento ukazatel. Zda by se pro výpočet nemohly brát cenové přírůstky jen u určitých položek, není zatím jasné. K mimořádné valorizaci ministr už dřív řekl, že by se při ní neměly rozevírat nůžky mezi bohatšími a chudšími důchodci. Růst vyšších penzí by tak měl být při vysoké inflaci pomalejší než nyní a nižších důchodů naopak vyšší.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy v lednu, a to o inflaci a o polovinu růstu reálných mezd. Mimořádně rostou, když přírůstek cen od posledního přidání překročí pět procent.

Jurečka dodal, že společně s odbory budou pracovat na definici náročných profesí, které by mohly odcházet do důchodu dříve bez jeho krácení. »Mohu říct za vládní koalici, že budeme společně s odbory na této oblasti a její definici pracovat,« řekl ministr.

Odboráři si opakovaně stěžovali na to, že s nimi šéf resortu práce o reformě penzí nejedná a k přípravě je nepřizval. ČMKOS chtěla mít svého zástupce v Jurečkově poradním důchodovém týmu, v němž jsou vedle zástupců stran, ministerstev práce a financí nově i zástupkyně opozičních hnutí ANO a SPD. Jurečka odborářům účast dnes nabídl. V důchodové komisi by měl být místopředseda ČMKOS Samek.

(jad)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy