Home Domácí Ve Zlínském kraji se vlivem vydatného deště rozvodnilo několik toků

Ve Zlínském kraji se vlivem vydatného deště rozvodnilo několik toků

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Ve Zlínském kraji se vlivem vydatného deště rozvodnilo několik toků. Na Vsetínsku platil dnes ráno druhý stupeň povodňové aktivity značící pohotovost na Bystřičce, a to nad i pod stejnojmennou přehradou.

První stupeň povodňové aktivity znamenající bdělost byl na Velké Stanovnici v Karolince pod nádrží a na Zděchovce ve Zděchově. Na Uherskohradišťsku platil první povodňový stupeň na potoce Kolelač u Bojkovic a na Olšavě v Uherském Brodě. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Hladina Bystřicky nad přehradou dnes v 08.00 dosahovala 55 centimetrů, druhý stupeň povodňové aktivity tam začíná platit od úrovně 50 centimetrů. Pod nádrží byla její hladina ve stejném čase na 91 centimetrech, druhý stupeň povodňové aktivity tam vstupuje v platnost při dosažení 90 centimetrů.

Hladina Velké Stanovnice pod přehradou v Karolince setrvávala v 08.00 na 72 centimetrech, dolní hranice pro první stupeň povodňové aktivity tam činí 55 centimetrů. Zděchovka ve Zděchově byla ve stejném čase na 103 centimetrech, tři centimetry nad úrovní, kdy na místě začíná platit povodňová bdělost. Potok Kolelač u Bojkovic se ve stejném čase držel na 61 centimetrech, první povodňový stupeň tam vstupuje v platnost od úrovně 60 centimetrů. Hladina Olšavy v Uherském Brodě byla v 08:00 na 284 centimetrech, dolní hranice prvního stupně povodňové aktivity je tam o 14 centimetrů níž.

Před rozvodněním toků následkem vydatného deště meteorologové varovali. Zatímco v případě Velké Stanovnice, Zděchovky a Bystřičky nad nádrží byl podle ČHMÚ dnes ráno stav setrvalý, hladiny Kolelače a Olšavy měly stoupající tendenci. Stejně tomu bylo i v případě Bystřičky pod nádrží, což však zřejmě souvisí se zvýšením odtoku z přehrady, ke kterému vodohospodáři přistoupili.

V noci se v povodí Moravy podle vodohospodářů vyskytovaly vydatné srážky s úhrny do 65 milimetrů za 24 hodin. Největší denní srážkové úhrny spadly podle mluvčího Povodí Moravy Petra Chmelaře právě ve Zlínském kraji. »Dešťové srážky postupně slábnou a během odpoledne by měly postupně ustávat. Dle aktuálního vývoje budou během dne dosaženy první a druhé stupně povodňové aktivity i na dalších místech, zejména ve východní části povodí Moravy,« uvedl Chmelař. Zmínil Zlínský kraj a části Olomouckého a Jihomoravského kraje. »Ke kulminacím by mělo začít docházet v závislosti na ustávání srážek během dnešního odpoledne a večera, na větších vodních tocích vlivem dotoku z horních míst během čtvrtka,« doplnil mluvčí.

Podle předpovědi ČHMÚ bude dnes ve Zlínském kraji zataženo s deštěm, zpočátku místy i vydatným, což může mít za následek další vzestup hladin vodních toků. K večeru očekávají meteorologové v regionu pozvolné ubývání srážek.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here