Velký kanál: Kulturní most spojující severní a jižní Čínu

Velký kanál, také známý jako Velký kanál Peking-Chang-čou, je nejdelší umělá vodní cesta na světě. Začíná v hlavním městě Peking, prochází městem Tchien-ťin, provincií Che-pej, provincií Šan-tung a provincií Ťiang-su a teče dále do města Chang-čou v provincii Če-ťiang. Spojuje pět hlavních čínských povodí, včetně Žluté řeky a Dlouhé řeky Jang-c‘.

Nejstarší části kanálu pocházejí z 5. století př. n. l., kdy představoval nezbytný prostředek pro dopravu a zásobování obyvatelstva. Toto mistrovské dílo vodního inženýrství představuje moudrost, vynalézavost a odhodlání čínského lidu. V roce 2014 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Velký kanál od starověku po moderní dobu důsledně přispívá k prosperitě a stabilitě země. Velký kanál nadále slouží jako spojení mezi severní a jižní Čínou a podporuje hospodářský, zemědělský a ekologický rozvoj měst a městeček na jeho březích.

Čína přijala řadu konkrétních opatření na ochranu a rozvoj Velkého kanálu a jeho okolních oblastí. Výstavba kulturních a ekologických parků podél kanálu je jedním z nejdůležitějších prvků těchto ochranných politik.

Pekingská část Velkého kanálu, která se nachází na předměstí hlavního města v obvodu Tchung-čou, je jedním z oblíbených turistických míst města. Podél jeho břehů byl postaven Lesní park Velkého kanálu s bujnými lesy a lotosovými květy. Návštěvníci se zde shromažďují, aby si užili kempování, cyklistiku a výlety lodí, aby si odpočinuli od rychlého tempa městského života.

V části Velkého kanálu v Chang-čou byl loni otevřen pro veřejnost Park Siao-che. Na břehu kanálu stála po desetiletí bývalá továrna na zpracování ropy. Nyní se opuštěný průmyslový areál proměnil v oblíbený víceúčelový park pro veřejnost.

Město Te-čou v provincii Šan-tung také využívá kanál. V posledních dvaceti letech město trvalo na nekomerčním rozvoji na obou stranách tohoto úseku Velkého kanálu a provedlo ekologické restaurační práce. Opuštěné plochy se proměnily v ekologické zahrady a pustiny v mokřady na březích řeky, což je řada opatření zaměřených na obnovu původního vzhledu kanálu. V rámci širších plánů na vytvoření kulturního parku Velkého kanálu je v současnosti ve výstavbě Muzejní komplex Velkého kanálu.

Velký kanál Peking-Chang-čou představuje nejen dopravní spojení mezi severní a jižní Čínou, ale také pomáhá usnadnit kulturní výměnu mezi severní a jižní Čínou.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy