Věnce, komentované prohlídky i debata. Sociální demokracie slaví 145 let

Sociální demokracie slaví 145 let od svého založení. Výročí sice spadá na pátek, ale slavnostní akce v hlavním městě jsou naplánovány již na dnešek.

Ke vzniku sociálně-demokratické strany českoslovanské v Rakousku došlo na sjezdu v Břevnově, konaném 7. dubna 1878 za účasti čtrnácti delegátů v čele s Josefem Boleslavem Peckou Strahovským a Ladislavem Zápotockým, a za přítomnosti zástupců celorakouského výkonného výboru Ferdinanda Schwarze a Františka Nechvíle. Sjezd přijal poněkud pozměněný gothajský program německé sociální demokracie z roku 1875 (akceptovaný v zásadě roku 1876 i rakouskou sociální demokracií), zvolil pětičlenné vedení strany a prohlásil za tiskové orgány Dělnické listy Budoucnost.

Dnes si ČSSD připomene polokulaté výročí těchto událostí nejprve od 16 hodin u Kulturního centra Kaštan v pražském Břevnově, kde dojde k položení věnce u pamětní desky založení sociální demokracie. O hodinu později následuje setkání na nádvoří Lidového domu, včetně komentované prohlídky po památkách sociálně demokratického hnutí v Praze.

V 19 hodin startuje v klubovně OP ČSSD Praha 2 (Korunní 12) debata s předsedou ČSSD Michalem Šmardou, předsedou pražské sociální demokracie Jiřím Dienstbierem, bývalým předsedou Poslaneckého klubu ČSSD Zdeňkem Trojanem a s ředitelem Masarykovy akademie Patrikem Eichlerem o minulosti a budoucnosti sociální demokracie v Česku.

Debatu o historii a proměnách sociální demokracie si můžete poslechnou v podcastu Naše srdce bije vlevo, do kterého se zapojili kromě Michala Šmardy také bývalá ministryně za ČSSD Petra Buzková a bývalý europoslanec Libor Rouček.

(pk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. ČSSD nás zavlekla do zločineckého Severoatlantického paktu a podporovala agresi proti Jugoslávii i další agrese. Měla velký podíl na rozprivatizaci našeho národního majetku. Odmítá se vyrovnat se svou neblahou minulostí.

  2. Sobotka z ČSSD předal Bakalovi 40 000 t.zv. bytů OKD. Dohodu o, podle mne loupeži okd bytů připravil JEDEN úředník ministerstva financí a tato dohoda byla TAJNÁ. Sobotka tento převod 40 000 bytů podepsal a úředníci nebo úřednice katastrálního úřadu ji realizovali .
    –Tak si tyhle lidi znovu zvolte.

  3. Šmarda volil a podporuje válečného štváče Petra Pavla. ČSSD je silně profláknutá partaj a je absolutně nevolitelná.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy