Home Domácí Vláda je totálně impotentní, řekl Babiš ve Sněmovně

Vláda je totálně impotentní, řekl Babiš ve Sněmovně

REPRO FOTO - ČT

Vláda je podle předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše absolutně neschopná snížit inflaci. Měla by vyvlastnit polostátní společnost ČEZ, řekl dnes ve Sněmovně bývalý předseda vlády v dalším projevu, jehož cílem je alespoň oddálit schvalování sporné vládní novely o omezení růstu penzí. Babiš zopakoval, že jediným receptem na snížení inflace je zastropování cen elektřiny, k čemuž vyzýval už před rokem. Náklady by podle expremiérových představ měl zaplatit ČEZ.

»Vy jste totálně impotentní řešit tu inflaci,« vzkázal kabinetu Babiš. Vytkl mu také to, že nezvyšuje mzdy, aby se jejich poměr k důchodům nesnižoval. »Řešení je jednoduché. Navyšte ty platy lidem,« uvedl expremiér.

Babiš poněkud modifikoval svůj středeční příslib zorganizovat demonstraci důchodců, pokud koalice prosadí nižší červnový růst penzí. »Dělat demonstrace a svážet autobusy není úplně …,« uvedl Babiš v nedokončené větě. Řekl také, že demonstrací formou shromáždění je ohlášeno už mnoho. Podle Babiše by se dalo protestovat tak, že v »jeden den večer všichni důchodci vypnou elektřinu a zhasnou na nějakou dobu«. »Já to ještě nějak promyslím a dám vám vědět,« slíbil předseda minulé vlády.

Podle údajů Energetického regulačního úřadu klesla v loňském roce v ČR takzvaná čistá spotřeba elektřiny, která je očištěná o vlastní spotřebu na výrobu elektřiny, ztráty a spotřebu elektřiny na přečerpávání o 3,9 procenta na 60,4 terawatthodiny (TWh). Maloodběr obyvatelstva, který tvoří domácnosti včetně seniorů, tvořil zhruba čtvrtinu – 15,7 TWh. Největší odběr mají podniky a firmy, když velkoodběr z hladiny vysokého napětí loni činil asi 23 TWh.

Expremiér ve vystoupení opakovaně kritizoval nejen politiku současné vlády, ale také Českou národní banku a média. »Já myslím, že neobstruuju. Já mluvím k věci, já mluvím čísla,« dodal předseda ANO k tomu, že se svým dalším obšírným vystoupením snaží jen oddálit schvalování vládní novely. Stejně jako ve čtvrtek mluvil o zavádění nové totality. »Tady každou chvíli se něco mění, vy si měníte zákony, jak chcete, takže peklo,« řekl ve vystoupení.

(čtk)

1 KOMENTÁŘ

Comments are closed.