Home Domácí Vláda nabízí tupé škrty. Studenti dnes demonstrovali proti konsolidačnímu balíčku

Vláda nabízí tupé škrty. Studenti dnes demonstrovali proti konsolidačnímu balíčku

Asi stovka mladých lidí se dnes sešla před Rudolfinem v Praze na protestu proti vládě. Studenti chtěli poukázat na nesouhlas s konsolidačním balíčkem, který ve čtvrtek 11. května představila vláda a který má stabilizovat veřejné finance. Podle studentů vláda ignoruje témata, která mladé trápí, jako je podfinancování školství či dostupnost bydlení. Demonstraci pořádala iniciativa Budoucnost neškrtneš.

»Vláda se o naši budoucnost dlouhodobě nezajímá, ignoruje témata, která nás trápí, a využívá nás jen jako argument pro ospravedlnění vlastní politiky,« uvedli studenti ve svém prohlášení. Vláda podle nich neřeší mnohdy špatnou situaci studentů, zvyšující se rozdíly mezi Prahou a regiony, podfinancování školství, klimatickou a energetickou krizi, segregaci romských žáků nebo zrovnoprávnění LGBT+ lidí. »Vláda slibuje reformy, avšak nabízí tupé škrty. Pokud vláda nebude otevírat i tato témata, nechceme s tím mít nic společného,« řekli.

Podle nich by vláda měla reflektovat sociální situaci mladých lidí a dalších skupin a řešit problémy v komplexnosti a složitosti stávající situace. Demonstrující studenti drželi transparenty s nápisy jako například Stop škrtům nebo Radši školu než víno, čímž zřejmě chtěli poukázat na zvýšení spotřební daně z alkoholu. Podle zástupce protestujících studentů chtějí vytvořit studentskou platformu a rozvíjet myšlenku důstojné budoucnosti.

Vláda představila úsporný balíček ve čtvrtek 11. května, obsahuje 58 opatření a podle premiéra Petra Fialy (ODS) příští rok sníží schodek státního rozpočtu o 94 miliard korun. V dalším roce by to mělo být celkem 53,4 miliardy korun. Vláda se chystá zvýšit daň z příjmu právnických osob, spotřební daň z tabáku a alkoholu, daň z hazardu i nemovitostí. Znovu chce zavést nemocenské pojištění pro zaměstnance a zvednout odvody živnostníků. Snížit schodek veřejných financí mají především úspory, hlavně omezení státních dotací.

(čtk)

FOTO – Facebook

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here