Home Domácí Vláda schválila novelu stavebního zákona

Vláda schválila novelu stavebního zákona

FOTO - ČTK/Ondřej Deml

Novela stavebního zákona, kterou dnes schválila vláda, ruší vznik Nejvyššího stavebního úřadu a jemu podřízené soustavy a prozatím zachovává všechny stavební úřady v obcích. Novelu ještě musí projednat Sněmovna, Senát a podepsat prezident. Vláda schválila i návrh zákona o jednotném enviromentálním stanovisku (JES), které by mělo před stavebním řízením sloučit povolení všech úřadů odpovědných za životní prostředí.

Novela upravuje nový stavební zákon, který připravila bývalá vláda Andreje Babiše (ANO). »Odmítali jsme vznik centrálního stavebního úřadu, protože blízkost úřadů k občanům pokládáme za zásadní. Novela přesně toto naplňuje a zabrání kolapsu stavebnictví, ke kterému by došlo, kdyby byla v platnosti přijatá předloha minulou vládou,« řekl premiér Petr Fiala (ODS). Dodal, že zrychlení a zjednodušení stavebního řízení je zásadní věc pro budoucnost země, dobré služby občanům a pro občany jako takové.

MMR navrhovalo několik variant pro určení počtu stavebních úřadů, nakonec zachová všechny stávající (694) s možností počet snížit. »Zvolili jsme podobný postup jako v případě matrik a rozhodli se jít výkonnostní metodikou. Až si zákon sedne, tak podle počtu úkonů bude stát platit a pokud někde neprobíhají stavby, tak tam nebude důvod úřad mít, nebo ho obec nebude chtít a třeba dojde ke sloučení,« řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Bartoš uvedl, že věcná novela povede k zamýšlenému zjednodušení výstavby a zachovává systém »jedno řízení, jedno razítko«. K tomu by měla přispět i digitalizace, vznik Portálu stavebníka.

Novelu v posledních dnech kritizovala odborná veřejnost. Především MMR vyčítala, že neměla možnost se ke změnám vyjádřit. Bartoš uvedl, že MMR respektovalo klasický proces schvalování a po celou dobu byl návrh konzultován s profesními organizacemi či městy a mnoho námětů bylo do návrhu upraveno.

Od poloviny příštího roku začne fungovat Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké infrastrukturní stavby, například dálnice, celostátní železnice nebo elektrárny. Ostatní stavby budou do 30. června 2024 podléhat povolování podle dosavadních předpisů. Digitalizace stavebního řízení by měla být po půlročním odkladu spuštěna 1. ledna 2024.

(jb, čtk)