Home Domácí Politici už zase začínají tlačit na očkování

Politici už zase začínají tlačit na očkování

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Nakažených covidem-19 sice mírně přibývá, k výraznému nárůstu hospitalizovaných ale zatím nedochází. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň vyzval lidi, především z rizikových skupin, aby se nechali očkovat.

»Epidemiologická situace je stabilní. Evidujeme jistý nárůst nakažených, ale není zde výrazný nárůst hospitalizovaných s covidem,« prohlásil ministr. Podle dat ministerstva mělo za poslední týden pozitivní test na covid téměř 900 osob, případů přibývá postupně od července.

I když je situace zcela pod kontrolou, je ji podle ministra potřeba nadále monitorovat. »Koronavirus tady stále je, stále jsou nakažení pacienti, stále umírají pacienti, kteří se tímto virem nakazí,« řekl.

Ministr apeloval, aby se lidé nechali očkovat. »Všem doporučuji, aby se nechali očkovat proti covidu, ale i proti chřipce,« vyzval Válek. Jedná se podle něj zejména o pacienty ve vysokém věku s dalšími zdravotními problémy, jako jsou nemoci srdce, poruchy imunitního systému nebo pacienti po transplantaci atd. Zdůraznil, že on sám se opět nechá očkovat.

Česko ale patří k těm zemím Evropy, kde se lidé do očkování příliš nehrnou. »Bojím se toho, že zájem o očkování bude malý,« obává se předseda České vakcinologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Roman Chlíbek.

Téměř polovina případů jsou reinfekce

Zdůraznil, že očkování bude přístupné všem. Kromě rizikových skupin by se měli podle něj nechat naočkovat i osoby, které s rizikovými osobami sdílejí domácnost, a také profesní skupiny – zdravotníci a pracovníci sociálních služeb.

Ministr potvrdil, že vakcíny budou dál zadarmo pro všechny zájemce. Kdo má o vakcínu zájem, má se podle něj domluvit přímo s praktickým lékařem, fungovat by měl také centrální rezervační systém. K dispozici je podle něj nejnovější vakcína upravená na nejnovější varianty viru. Objednávat ji bude možné od příštího týdne. Podle Chlíbka má tato vakcína reagovat na varianty covidu, které se v ČR nyní nacházejí.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová dodala, že očkování proti chřipce i proti covidu-19 může proběhnout v jeden den. Informovala o tom, že meziročně počet pozitivních testů vzrostl asi o osm procent. »Dalo se to očekávat s tím, že jsme se vrátili z dovolených, začal podzim a znovu se skládají kolektivy,« vysvětlila. Také ona lidem doporučila očkování a připomenula i dodržování základních hygienických zásad.

Počet nakažených koronavirem se minulý týden pohyboval kolem 150 denně. Chlíbek připustil, že skutečný počet případů je vyšší. Kolem 45 procent případů jsou podle něj reinfekce. »Ukazuje se, že ta imunita už není tak dokonalá, že minulé očkování už tolik nechrání,« uvedl. Doporučil proto nechat se naočkovat adaptovanou vakcínou. »Bez ohledu na počet předchozích dávek je vhodné se nechat očkovat jednou dávkou upravené adaptované vakcíny, která by měla reflektovat nové kmeny,« uvedl.

(jad)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here