Home Domácí Vláda žene důchodce do náruče exekutorů, varují sociálně demokratičtí senioři

Vláda žene důchodce do náruče exekutorů, varují sociálně demokratičtí senioři

Jan Prokeš FOTO - archiv

Sociálně demokratičtí senioři důrazně protestují proti násilnému a neústavnímu snížení valorizace a životní úrovně důchodců a pevně věří, že Ústavní soud ČR toto sociálně necitlivé rozhodnutí zruší.

Vláda Petra Fialy za podpory prezidenta Petra Pavla prosadila snížení valorizace důchodů z 1770 korun na 760 korun, což znamená reálné snížení životní úrovně důchodců v době velkého nárůstu cen bydlení a živobytí.

»Vláda ODS, TOP 09, Pirátů, KDU-ČSL a STAN prosadila snížení způsobem, který považujeme za neústavní a minimálně velmi neslušný a oprávněně vyvolal protesty veřejnosti,« píše se v prohlášení Sociálně demokratických seniorů, které zaslalo tiskové oddělení ČSSD redakci iportaL24.cz.

»Vláda o problému s valorizací, který nastane v důsledku vysoké inflace, věděla s dostatečným předstihem. Ale kvůli podzimním komunálním volbám, volbám do parlamentu a letošním prezidentským volbám zvolila násilný postup protlačení zákona pomocí stavu legislativní nouze, který lze aplikovat pouze za zákonem stanovených podmínek. Vláda mohla schválit změnu valorizace včas a v řádném legislativním procesu,« uvádí se dále v tiskové zprávě.

Vláda podle Sociálně demokratických seniorů tímto postupem podvedla občany naší země. Snížením reálných příjmů důchodců je prý žene do náruče exekutorů, protože nebudou mít na zaplacení nezbytných výdajů spojených s bydlením a živobytím. »Už dnes má 80 % důchodců problém výdaje na základní životní potřeby, zejména potraviny a energie uhradit,« řekl předseda Sociálně demokratických seniorů Jan Prokeš a dodal: »Jak ukazují poslední informace o mimořádných příjmech vlády do státního rozpočtu z DPH za energie, pohonné hmoty i potraviny, včetně příjmů státu z dividend ČEZ, je ve státním rozpočtu peněz dost! Senioři, ale na rozdíl od dálnic apod., nejsou prioritou této asociální pravicové vlády! Vláda koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a PirSTAN (Piráti a STAN) při svém nástupu slíbila změnu politické kultury, více dialogu a naslouchání. Škoda, že jim toto předsevzetí dlouho nevydrželo a velmi rychle se vrátila k politice válcování.«

(pk)