Home Domácí Volby by v květnu vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů, proti dubnu...

Volby by v květnu vyhrálo ANO s 33,5 procenta hlasů, proti dubnu si polepšilo

Volby by v květnu vyhrálo hnutí ANO s 33,5 procenta hlasů, proti dubnu si tak polepšilo. Následovala by ODS a Piráti, jejichž podpora se meziměsíčně téměř nezměnila, činila by 17 a 11,5 procenta. Do Sněmovny by se ještě dostalo hnutí SPD s osmi procenty a STAN s 6,5 procenta hlasů. V případě, že by se voleb zúčastnila koalice SPOLU, složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, měla by 24 procent hlasů a skončila by na druhém místě za ANO. Vyplývá to z modelu agentury Kantar pro Českou televizi (ČT).

Pod pětiprocentní hranicí nutnou pro vstup do dolní parlamentní komory by skončili lidovci se čtyřmi procenty a KSČM a TOP 09 shodně s 3,5 procenta. Tři procenta občanů by volilo sociální demokraty. Proti dubnu se tak podpora ČSSD, která si na sobotních sjezdu odsouhlasila změnu názvu na Sociální demokracii, propadla o 2,5 procentního bodu. O 1,5 bodu si pohoršila TOP 09 a o bod lidovci. Stejný pokles podpory jako KDU-ČSL zaznamenala i SPD. Naopak ANO si polepšilo o 3,5 bodu a mírně, o půl bodu, STAN a Piráti.

Podle autorů průzkumu se v květnu potvrdil trend přelivu voličů mezi vládním a opozičním táborem. »Zhruba dvě třetiny nově příchozích voličů ANO jsou od stran vládní koalice, zejména od ODS. Mezi důvody je dobře patrná obecná jednotící linie, a to velká nespokojenost s prací vlády, neplnění vládního programu nebo špatná komunikace. Zbylá třetina nových voličů ANO se přesunula převážně od SPD. V této souvislosti je respondenty opakovaně zmiňováno, že SPD nemá potřebnou politickou sílu,« uvedli.

Z volebního modelu rovněž vyplynulo, že vítězem voleb v květnu by bylo ANO s 33,5 procenta hlasů i v případě, že by kandidovala koalice SPOLU. Druzí by byli Piráti s 11,5 procenta hlasů a třetí SPD s osmi procenty před STAN, které by dostalo šest procent hlasů. Ostatní strany a hnutí by zůstaly pod pěti procenty.

Průzkumu Kantaru se mezi 15. květnem a 2. červnem zúčastnilo 1200 respondentů. Voleb by se v době průzkumu zúčastnilo 61,5 procenta občanů.

(čtk)

FOTO – ceskatelevize.cz

2 KOMENTÁŘE

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here