Home Domácí Volební místnosti se opět otevřely, Češi dnes zvolí hlavu státu

Volební místnosti se opět otevřely, Češi dnes zvolí hlavu státu

FOTO - iportaL24.cz/Marcela Špičková

AKTUALIZUJEME

V České republice začal dnes v 8.00 poslední den prezidentských voleb. Hlasy voličů rozhodnou, kdo z dvojice Petr Pavel a Andrej Babiš bude po Miloši Zemanovi zastávat prezidentský úřad. Hlasovat lze do 14.00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu. Lze je očekávat do několika málo hodin po uzavření volebních místností.

Hlasovat mohou přijít ti z osmi a čtvrt milionu voličů, kteří se k tomu na rozdíl od obou kandidátů či současných představitelů státu nedostali v pátek. S ohledem na značný páteční zájem o hlasování by letošní účast mohla být vyšší než v prvním kole nebo při finále předchozích voleb před pěti lety, kdy dosáhla 66,6 procenta.

Výběr prezidenta dokončí také lidé, kteří hlasují na českých ambasádách v zahraničí. Oficiální podobu získají výsledky v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů poté, co je v pondělí projedná Státní volební komise. Od 1. do 10. února pak bude možné průběh a výsledky obou volebních kol zpochybnit u Nejvyššího správního soudu.

Účast bude zřejmě rekordní

Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb se dvě hodiny před polednem pohybovala nejčastěji kolem 60 procent, a to napříč celou republikou. Podle volebních komisí bude celková účast zřejmě vyšší než v kole prvním. Ve stejnou dobu před dvěma týdny dosahovala účast 50 až 55 procent a celkově přišlo o budoucí hlavě státu hlasovat v prvním kole 68,24 procenta voličů, což bylo zatím nejvíc v prezidentských volbách. Volby dosud neprovázejí žádné větší problémy či incidenty.

(jb, čtk)