Home Domácí Volit zatím přišlo nejčastěji mezi 20 a 30 procenty voličů

Volit zatím přišlo nejčastěji mezi 20 a 30 procenty voličů

ILUSTRAČNÍ FOTO - iportaL24.cz/Petr Kojzar

K obecním a senátním volbám zatím přišla asi čtvrtina oprávněných voličů. Ve srovnání s volbami před čtyřmi lety je zájem o hlasování podobný či mírně nižší. Průběh voleb je podle volebních komisařů a mluvčích samospráv klidný, bez mimořádných událostí. Zítra mohou lidé volit mezi 8.00 a 14.00.

Zájem o volby do obecních zastupitelstev v Libereckém kraji je menší, než byl u loňských voleb do Poslanecké sněmovny. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností přišlo zatím k urnám kolem 25 procent zapsaných voličů. »Zatím vše probíhá v klidu, žádné problémy nemáme hlášeny,« řekl Zdeněk Valášek z krajského úřadu.

»V Ústeckém kraji byla průměrná volební účast 25,6 procenta,« uvedla mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková. »V Ústeckém kraji přijala policie v souvislosti s volbami několik oznámení, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila,« řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Podle serveru Romea.cz se podezření na kupčení s hlasy objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách. Poblíž volebních místností v sociálně vyloučených lokalitách byli policisté, městští strážníci i asistenti prevence kriminality. Volební účast v těchto místech byla mizivá.

Policie se zabývá také údajným účelovým nahlášením trvalého bydliště v Moldavě na Teplicku. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů téměř 50 lidí, předseda volební komise dnes řekl, že i je nechá volit. Starostka Lenka Nováková (Otevřeně k všem) řekla, že o aktuální situaci ohledně připuštění vyškrtnutých voličů informovala Státní volební komisi.

V Karlových Varech byla volební účast zhruba 20 procent. V předchozích komunálních volbách byla podle členů volebních komisí vyšší, a to až o zhruba deset procent. Na Karlovarsku se letos zároveň volí do Senátu, a u této volby je účast asi o procento nižší než u komunálních voleb, odhadují volební komisaři. V menších obcích je zájem o hlasování nižší, ale to je obvyklý jev. Lidé, kteří jezdí do práce jinam, chodí volit obvykle až v sobotu.

Volební účast v Plzeňském kraji se dnes večer pohybovala v průměru mezi 19 až 22 procenty, v některých okrscích byla i kolem 27 procent, řekl Jan Nový z krajského úřadu. Například v jednom z plzeňských okrsků ve čtvrti Roudná, který má v seznamu kolem 900 voličů, hlasovalo podle komise 22,6 procenta voličů.

Ke 30 procentům se dnes večer přiblížila volební účast na některých místech Jihočeského kraje. Největší nápor komise zažily především v odpoledních hodinách. K večeru už zájem voličů opadl a chodilo jich méně, vyplývá z informací z několika volebních místností v regionu.

Ve středních Čechách účast přesáhla většinou 20 procent, v největším středočeském městě Kladně se přiblížila 25 procentům. V Rakovníku už svůj hlas odevzdalo téměř 22 procent voličů a komise nezaznamenaly žádné mimořádné události. V Mladé Boleslavi přišlo podle údajů z největších volebních okrsků k urnám přes 22 procent voličů.

V Praze odvolilo zhruba čtvrtina voličů. Nejvíce lidí volilo v Praze 6, kde to bylo 29 procent. V Praze 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 12 a 13 se účast pohybovala mezi 24 a 26 procenty.

Volební účast v Pardubickém kraji se pohybovala kolem 30 procent. Takový podíl lidí přišel k urnám v Tylově domě v Poličce na Svitavsku, v Řetové na Orlickoústecku to bylo 31 procent. »Tyto volby jsou dosud velmi poklidné a nemuseli jsme řešit žádnou mimořádnou událost,« řekl Cyril Štangl z organizačního a právního odboru krajského úřadu.

Bez problémů jsou zatím volby také v Hradci Králové. Volební účast se pohybovala v průměru kolem 27 procent. »Některé okrsky měly účast i přes 30 procent,« řekla mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková.

Na Vysočině se účast voličů pohybovala nejčastěji od 22 do 30 procent. Ve volební místnosti na gymnáziu v Jihlavě odevzdalo hlas v komunálních volbách 27 procent a možnost volit do Senátu využilo 23 procent voličů. Nižší zájem o hlasování je v obcích, kde je podaná jen jedna kandidátka.

V Olomouckém kraji se volební účast pohybuje zatím mezi 20 až 25 procenty a podle oslovených členů volebních komisí je proti volbám před čtyřmi lety nepatrně nižší. »Spíše bych řekla, že je to letos slabší. Nejvíce lidí bylo první půl hodiny po otevření místnosti, to se tady stály i fronty, pak už to sláblo,« uvedla členka volební komise na ZŠ Zeyerova v Olomouci Barbora Melicharová.

V Moravskoslezském kraji se k urnám dostavila zhruba pětina voličů. »Odhadovaná účast je něco málo přes 20 procent,« řekla zhruba hodinu před uzavřením místností Miroslava Chlebounová z krajského úřadu. Průběh voleb v kraji je podle ní klidný.

Ve Zlíně byla volební účast 25,6 procenta. »Pro srovnání, v roce 2018 byla ve 21.30 volební účast 23,5 procenta,« řekl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Větší zájem o hlasování než v krajském městě měli voliči v Uherském Hradišti. Volí se tam ve 25 okrscích, ve dvou z nich byla volební účast 36 procent, a průměr byl 27,5 procenta.

(zmk)

Předchozí článekZnásilnění je v Jižním Súdánu tak běžné, že jej ženy už ani nehlásí
Další článekZemřel Gustík, populární polský herec Franciszek Pieczka

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here